Arabica, Robusta a další druhy kávy. Přinášíme jejich srovnání

Káva s citronem

Pokud vyrazíte do obchodu, můžete v regálu s kávou narazit na spoustu druhů kávy. Instantní, mletá, celá zrna, Arabica, Robusta a spousta dalších. Jak se v tom vyznat? Jaký je v nich rozdíl? Obvykle to poznáte podle chuti. Zatímco někdo má v kávě rád hořčí tóny, jiný si potrpí na kyselost. Často najdete kávu Arabicu smíchanou s Robustou v různých poměrech, čímž můžete získat další chutě. Níž uvádíme nejčastější druhy kávy a jejich charakteristiku.

Robusta patří mezi nejoblíbenější druhy kávy

Robusta (Coffea canephora) bývá dovážena ze zemích poblíž rovníku – čili ze západní Afriky, Vietnamu nebo Brazílie. Protože její pěstování je poměrně snadné (je odolná vůči škůdcům i chorobám), může se pěstovat ve velkém. Díky tomu ji můžeme koupit levněji. Obsahuje od 1,7 do 4 % kofeinu (což je ve srovnání s Arabicou, která má 0,8 až 1,4, o dost více). Robusta vám bude chutnat hořce a kysele, se zemitými až ořechovými tóny. V obchodech můžete narazit na výrobky s ní: je součástí hotové mleté kávy, používá se pro výrobu instantní kávy a přidává se do espresso směsí.

Káva
Foto: Pixabay

Arabica má jemnější chuť

Arabica (Coffea arabica) vám pravděpodobně bude chutnat více, protože má jemnější chuť o ovocnými, karamelovými či dokonce květinovými tóny. Bohužel je náročnější na pěstování (vyžaduje horské oblasti v subtropických či tropických pásmech), což se projeví na její ceně. Nejčastěji narazíme na Arabicu ze střední či jižní Afriky, či Brazílie a Kolumbie.

Instantní kávy je používaná po celém světě

Pokud nemáte doma kávovar a máte rádi kávu, pravděpodobně si kupujete instatní kávu. K její výrobě se používá zejména Robusta, jejíž drcená zrna se vaří, čistí a poté suší na prášek. Díky těmto procesům přicházíme o cenné živiny, které nám kávy může poskytnout. Na druhou stranu si ji připravíte velice rychle – stačí zalít horkou vodou!

Káva sušená mrazem patří mezi instantní druhy kávy

Zatímco lyofilizované ovoce je dnes již velice známé, o lyofilizované (čili mrazem sušené) kávě se příliš nemluví. Jedná se v podstatě o koncentrovaný nálev z kávových zrn, který se očistí od usazenin a následně se odpaří metodou lyofilizace (zmrazí se na – 40 °C). Ledové krystalky sublimují (vypaří se) a vzniká instatní káva vyšší kvality, která si zachovává větší mnžoství živin než klasická sušená instantní káva.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/kilka-slow-o-dobrej-kawie/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772753X23004136

Foto: Unsplash