Artróza: Jaké kolem ní kolují mýty a co byste neměli dělat?
K opotřebení kloubů dojde při jejich nadměrném přetěžování a také přirozeně v rámci stárnutí. Kloubní chrupavky s věkem ztrácí pevnost a pružnost. A především jsou tenčí a tenčí. Nejvíce artrózou trpí kolena, kyčle a ramena. Bolesti a otoky jsou běžnými známkami tohoto onemocnění. Jakmile si začnete všímat horší pohyblivosti a dalších příznaků, je na místě lékařské vyšetření
Jezte hodně želatinových medvídků pro zdravé klouby
V případě, že spotřebujete několik balení gumových medvídků za den, skutečně nedoplníte potřebné množství kolagenu. Nanejvýš riskujete obezitu a poškození zubů a nárůst špatného cholesterolu. Kolagen nelze v rámci výživy kloubních tkání nahradit jinou látkou než kolagenem samotným. Kolagen tvoří až 70 % sušiny kloubní chrupavky a je tak základní stavební bílkovinou, která vytváří pojivové tkáně našeho pohybového aparátu.
Jen tak se může pojivová tkáň správně vyvíjet a mnohem lépe odolávat nadměrné zátěži, aniž by se v budoucnu musela potýkat s následky. Skvělým způsobem, jak péčovat o klouby a poskytnout jim dostatečnou výživu, jsou doplňky stravy s aktivní látkou – což je kolagenními peptid, který posiluje a zvyšuje tvorbu kloubního kolagenu.
Nemohu sportovat, protože trpím artrózou
Cvičení, která mohou zvýšit riziko onemocnění, zahrnují dřepy, prudké nárazy, skoky, shýbání, náhlé změny v pohybu nebo dlouhé stání. Sporty jako squash, tenis, intenzivní cvičení, zumba, fotbal, basketbal, volejbal nebo běh by se měly provozovat s opatrností. Tyto a podobné sporty při pravidelném provozování velmi zatěžují pohybový aparát a vede to jen k dalšímu poškození chrupavek. Pokud se chceme vyhnout vzniku nebezpečných revmatických onemocnění, neměli bychom se vyhýbat normálnímu cvičení.
Víte, co se říká – sportem ku zdraví. Nicméně se cvičením je potřeba začít už od raného dětství, aby náš pohybový aparát měl možnost se správně vyvíjet. Pravidelnost navíc v tomto ohledu hraje roli. Cvičit byste měli opatrně každý den – v případě, že chceme zlepšit zdraví svých kloubů nebo okolních svalů, stačí 10 až 15 minut denně. V případě, že je vaším cílem shodit několik kilogramů, vyhraďte si každý den alespoň 30 minut. Nicméně nejprve začněte s protahováním a uvolněním těla!
Artróza je jen pro starý!
Osteoartróza se může projevit i v mladém věku – klidně po 20. roce života. Osteoartróza poškozuje klouby tím více, čím více klouby zatěžujeme nevhodným pohybe. Zánět lze vnímat podle několika indikací. Mezi nejdůležitější rozpoznatelné příznaky patří bolest a ztuhlost kloubů při ochlazení, bolesti svalů, výrazné zhoršení pohyblivosti nebo přetrvávající bolest v noci. Běžná je také tzv. počáteční bolest a ztuhlost, která se objevuje během ranních hodin po probuzení nebo po jiném delším odpočinku.
Postup artrózy je pomalý a někdy může trvat několik let. V případě, že není onemocnění rozpoznáno a léčeno, může vést k poškození chrupavky a ovlivnit další kloubní tkáně, zejména kloubní kost. Kloub se začne postupně rozpadat, a nakonec jej bude třeba operovat a nahradit endoprotézou.
Zdroje info: euc.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK518992/
Náhledové foto: Pixabay