Ashwagandha, neboli withania somnifera: Jak pomáhá?

Ashwagandha, neboli withania somnifera: Jak pomáhá?

Možná jste o ní slyšeli. Withania somnifera, ashwagandha, ašvaganda, indický ženšen, vitánie snodárná je blahodárná rostlina, která pomáhá dodat energii, pomůže od psychické nepohody, jako jsou úzkosti, nespavosti, až po oslabenou imunitu.

Co je withania somnifera?

Pokud máte výše zmíněné potíže, pomáhají adaptogeny jako withania somnifera. Říká se jí i královna bylin. Pochází původem z Indie a Číny a zde ji využívají pro její schopnosti zvyšovat odolnost proti stresovým situacím. Umí posílit i schopnost odolávat změněným podmínkám, pomáhá se adaptovat. Důkazem její rezistence je i skutečnost, že samotná ashwagandha roste v extrémních podmínkách a sama v nich umí přežít. Léčitelé právě v končinách, kde roste, ji užívají tisíce let a ani moderní metody léčby na ni nedají dopustit. Withania somnifera je keřík, který má žluté květy a červené plody, pro léčebné využití se aplikují kořeny, respektive se drtí na prášek.

Withania somnifera – využití

Prášek z ashwagandhy se rozpouští ve vodě, může se dát do tablet, existují i tinktury nebo kapky. Přípravky obsahují čistý extrakt z kořene s nejvyšším podílem účinných látek, tzv. withanolidů. Co konkrétně ašvaganda umí? Snižuje stres, zlepšuje náladu, snižuje záněty, zlepšuje spánek, dodává energii, nebo dokonce zvyšuje plodnost. Působí na osu hypotalamus–hypofýza–nadledviny, což je podstatný systém v lidském organismu, který je důležitý pro stresové reakce. Withania somnifera pak zapříčiní nižší množství stresového hormonu kortizolu. Kromě toho ashwagandha pravděpodobně mění signalizaci několika neurotransmiterů, které při úzkostných poruchách nefungují, jak by měly. Jaká denní dávky ashwagandhy je doporučená? 250–600 mg extraktu z kořene. Je dobré si dávku rozfázovat na ráno a večer, účinky se rozloží. Můžete se poradit i s odborníkem.

Náhledové foto: notino.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.