Atopická dermatitida: škrábání se vyhněte, hydratační krémy pomohou
Atopická dermatitida a ekzémy často začínají suchou pokožkou, která svědí a škrábe. Často je možné vidět zarudnutí. S postupem času je léčba ekzému složitější a složitější. Dotčená kůže totiž tvrdne a ztlušťuje se. Příčina je neznámá. Atopická dermatitida se vyznačuje popraskanou, svědivou pokožkou s občasnými puchýři. K její tvorbě přispívá genetická dispozice k tvorbě nadměrného IgE, která vede k prodloužené přecitlivělosti na některé spouštěče, jako je prach, pyl či roztoči apod.
Atopická dermatitida ve spojení s nemocemi
Atopická dermatitida se často vyskytuje spolu s jinými onemocněními, jako je senná rýma, astma, kopřivka či alergie. Zhoršit ji mohou například alergeny (roztoči, srst, pyl, potravinové alergie apod.), počasí (zejména suché a chladné), drsná mýdla, stres, infekce kůže aj. Onemocnění je obvykle diagnostikováno jako svědění kůže ve spojení alespoň s některým z následujících tří faktorů:
- Svědění v kožních záhybech (tváře u kojenců a batolat).
- Suchost kůže.
- Viditelný ekzém.
Příznaky onemocnění podle věku
Toto kožní onemocnění se může vyskytnout u osob všech věkových skupin. Společnými příznaky jsou svědění, suchost, drsnost, pigmentace kůže. Atopická dermatitida se velmi často vyskytuje též u kojenců – zde se vyskytuje jako ekzém na obličeji a trupu, zejména na pokožce hlavy a tvářích, naopak v oblasti plen je obvykle klid. Extrémní svědění může bránit spánku. Děti nad dva roky až do pubertálního věku spojují takové příznaky, jako je svědivá pigmentová vyrážka v kožních záhybech (kolena, lokty, krk apod.). U dospělých už se často vyskytuje ztluštění kůže, její suchost až šupinatost, kožní infekce v důsledku škrábání.
Léčba a atopická dermatitida
Velmi pomoci mohou hydratační krémy, protože ty pokožku zvlhčují a snižují její svědivost. Pacient by se neměl koupat v příliš horké nebo příliš studené vodě a neměl by používat agresivní mýdla (ideální je přírodní složení) a prací prostředky. Co nejdříve po koupání je vhodné nanést hydratační krém, aby se vlhkost v pokožce uzamkla. Také oblečení je dobré volit z přírodních a prodyšných materiálů. Snažte se neškrábat a vyhnout se oblečení, které způsobuje tření. Taktéž je třeba vyhýbat se spouštěčům onemocnění, což mohou být alergeny, stres, apod.
Homeopatické rady: co dělat
- Koupat se ve vlažné vodě.
- Vyhýbat se spouštěčům. U každého může být spouštěčem něco jiného, základem je vypozorovat to.
- Zastřihněte nehty, abyste se ne(po)škrábali.
- Po koupeli naneste hydratační krém.
- Používejte jemné mycí i prací prostředky.
- Noste bavlněné oblečení.
Zdroje info:
https://www.practo.com/healthfeed/treat-eczema-with-homeopathy-39699/post
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448071/
Foto: Pixabay