Babezióza: nemoc přenášená klíšťaty. Nebezpečná i pro člověka
Klíšťata jsou malí tvorečci, kteří ale dokážou způsobit mnohé potíže. Klíšťová encefalitida je nejznámější. Babezióza je nemoc, o které se příliš nemluví. Známe ji také jako severní malárii. Ve slinných žlázách klíšťat se nachází prvoci Babesia, což jsou původci tohoto onemocnění. Při kousnutí nakaženým klíštětem putují tito prvoci rovnou do červených krvinek, kde se množí a způsobují jejich rozpad. To vede k anémii.
Babezióza je nemocí zvířat
Toto onemocnění postihuje především zvířata. Bohužel se ale našly také případy nakažení člověka. Problémem je to, že nemoc se projevuje zcela bez symptomů nebo může připomínat běžnou chřipku. Toto onemocnění může způsobit takové problémy, které u některých jedinců mohou způsobit smrt. Záviset bude na věku pacienta a jeho imunitě. Diagnóza onemocnění je obtížná, zejména proto, že může koexistovat s lymskou boreliózou.
Foto: Pixabay
Babezióza u psa
Častěji než u lidí se babezióza vyskytuje u psů. Příznaky u psa jsou obdobné, jako u člověka: letargie, nechutenství, tmavá moč, horečka a bledé sliznice. Léčba spočívá v podání vhodných léků, které předepíše lékař či veterinář. V některých případech je nutné zavodnit organismus nebo dokonce podat krevní transfuzi.
Ochrana před klíšťaty
Abychom se vyhnuli nemocem, které klíšťata přenášejí, je zapotřebí se chránit. Pokud se chystáte na místa, kde se klíšťata vyskytují (les, louka, park či jakákoli místa, kde je dlouhá tráva) je třeba nosit dlouhé kalhoty, dlouhý rukáv a uzavřenou obuv. V létě je poměrně těžké toto opatření dodržet. Myslete proto alespoň na použití repelentu proti klíšťatům. Pokud jdete se psem, vhodným způsobem ošetřete i jeho (obojek proti klíšťatům). Na psí srst nikdy nepoužívejte repelenty vhodné pro člověka. Pes si totiž olizuje srst.
Kontrola po příchodu
Jakmile se z přírody vrátíte domů, svlékněte se a zkontrolujte své tělo, zda jste nechytili klíště. Je možné, že na sobě máte klíště, které se ale ještě nestihlo přisát. Stejně tak zkontrolujte srst svého psa. Přisáté klíště odstraňujeme pinzetou nebo speciální kartou. Nepoužívejte máslo či olej, jednoduše klíště tahem vytáhněte. Několik dnů místo kousnutí kontrolujte. Pokud se vzhled kousnutí zhoršuje, došlo k napuchnutí či hnisání nebo dostanete teplotu či jevíte známky nachlazení, kontaktujte svého lékaře (veterináře).
Zdroje info:
https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/babeszjoza-czy-zagraza-ludziom/
https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/clanek/babesioza
Foto: Pixabay