Balneoterapie má vynikající účinky na lidský organismus
Pokud vás trápí kožní a pohybové problémy můžete praktického lékaře požádat o lázeňský pobyt. Dnes je balneoterapie jako součást wellness a lázeňských programů velmi populární. Ulevuje od chronických bolestí, zlepšuje oběhový systém a redukuje stres. Napomáhá fyzické regeneraci a celkové psychické pohodě. Teplé koupele a masáže jsou oblíbené nejen u pacientů s různými zdravotními obtížemi. Ale i u lidí, kteří se potřebují uvolnit a zrelaxovat.
Co balneoterapie obnáší?
Pod pojmem balneoterapie se skrývá druh lázeňské péče. Konkrétně zahrnuje vodoléčbu. Zpravidla se jedná o procedury s minerální vodou, termálními prameny nebo bahnem. Jde o nejstarší lázeňskou proceduru, která se využívala již ve starověku! Konkrétněji pak ve starověkém Orientu.
Mezi nejoblíbenější techniky patří terapie horkou i studenou vodou. To ovlivňuje zdraví pokožky, svalové křeče, záněty a rovněž i metabolické procesy.
Jaké účinky nabízí?
Jedná o doplněk léčby chronických kožních nemocí nebo pohybových problémů, a tak můžeme očekávat mnohé. Podporuje relaxaci, uvolní napětí a zlepší průtok krve. Tím se uvolní svalstvo a minimalizují se případné bolesti. Napomáhá i léčbě kloubů a kostí. Proto je používána při léčbě artritidy.
Minerální vody obsahují především hořčík, vápník a síru. Proto zmírňují záněty, svědění a obnovují bariérovou funkci kůže. Teplé relaxační koupele mají ještě jednu výhodu. A nemusí jít ani o speciální koupel! Navozují tak příjemný relaxační pocit, že pomáhá při nespavosti.
Kdy nemůžete absolvovat terapii?
Váš lékař vám ji nemůže doporučit, pokud trpíte akutními infekčnímu chorobami. Vlhké a teplé prostředí by vám vaše stavy ještě více zhoršily. Dále není vhodná pro pacienty s kardiovaskulárními problémy. Kromě toho existují i jiné kontraindikace, které vás jako kandidáta vyřadí ze seznamu pro terapii. Mezi ně se řadí:
- Epilepsie
- Těhotenství
- Anémie
- Inkontinence
- Akutní záněty
- Přecitlivělost na koupele a závratě
- Při alkoholismu a užívání drog
- Během těžké psychiatrické poruchy
Zdroje info: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2723310/, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6032246/
Náhledové foto: Wikimedia commons, Korn708, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Medizinische_B%C3%A4derabteilung_Nadeschda.jpg#/media/File:Medizinische_B%C3%A4derabteilung_Nadeschda.jpg