Baňkování: jak vlastně funguje? Vhodné pro léčbu nachlazení

Baňkování

Baňkování se považuje za přírodní metodu léčby. Na těle vám po ní zůstávají nepěkné kruhy. Proč to tedy tolik lidí podstupuje? Má se za to, že baňkování by mělo lidský organismus ochránit před infekcí horních cest dýchacích, chřipkou či běžným nachlazením. Funguje prý jako prevence i léčba. Tato metoda byla postupně vytlačena farmaceutickými přípravky. V současné době se ale opět těší narůstající oblibě, protože lidé zjistili, že farmaceutika zatěžují trávicí trakt, játra, ledviny a celý organismus.

Jak funguje baňkování?

Baňkování je tak trochu kontroverzní metoda. Dříve (před tisíci lety!) se používala k léčbě bronchitidy, zápalu plic a obecně při infekcích horních cest dýchacích. Baňka je skleněná nebo pryžová nádoba oválného tvaru, na jejímž dně je velký otvor. Aby dobře přilnula k pokožce a přinesla požadovaný terapeutický účinek, je třeba tento otvor navlhčit a vnitřek vytřít lihem. Baňka se zapálí a ihned aplikuje na pokožku pacienta. Tím se vytvoří podtlak, díky kterému dojte k lokálnímu překrvení (to jsou ty kulaté kruhy, které po baňkování zůstávají). Méně často se používají také vakuové žárovky, skleněné žárovky s ventilem, které se užívají za studena.

Baňkování

Foto: Pixabay

Je baňkování účinné?

Baňkování má své příznivce i odpůrce. Lidé mají obavy z bezpečnosti, i když ke zranění (popáleninám) obvykle nedochází. Pokud se svěříte do rukou zkušeného odborníka, nemáte se čeho obávat. Podle zásad tradiční čínské medicínu musí být baňky umístěny na přesná místa, aby se dosáhlo požadovaného efektu. Tato místa musí odborník velmi dobře znát.

Kdy postoupit baňkování?

V případě, že chcete postoupit baňkování jako léčbu horních cest dýchacích, můžete být překvapeni. Zatímco farmaceutika je třeba užívat již při prvních příznacích onemocnění, u baňkování je to právě naopak. K přikládání baněk by mělo dojít až ve fázi rekonvalescence, nikoli na začátku onemocnění. Jde o množství sekretu. Baňkování na konci onemocnění může usnadnit vykašlávání. Naopak umístění baněk na začátku infekce může i ublížit.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-czy-stawianie-baniek-jest-skuteczne-o-opinie-zapytalismy-eks,nId,6497905

https://www.herbavis.cz/blog/bankovani-prastara-metoda-ktera-novodobe-skvele-funguje

Foto: Pixabay