Běh na dlouhé vzdálenosti a jeho rizika

Běh

Běh se často doporučuje jako skvělý způsob, jak shodit přebytečné kilogramy, zeštíhlit postavu, zlepšit zdraví, získat kondici a zlepšit pohodu. Z těchto důvodů se stává velmi populární i mezi lidmi, kteří dříve neměli se sportem nic společného. Avšak uběhnutí velkého množství kilometrů nebo účasti v různých soutěžích mohou mít vážné důsledky.

Je běh na dlouhé vzdálenosti zdravý?

Při běhání se objevují určité svalové bolesti. Obvykle se není čeho bát, jde o normální příznak, který je výsledkem intenzívního cvičení. Tělo se zregeneruje a pravidelný trénink zvykne svaly na zátěž. Velké přetížení způsobené během na dlouhé vzdálenosti může vést ke zranění kloubů. Riziko se zvyšuje u osob s nadváhou. Je také třeba věnovat pozornost podmínkám, ve kterých běžíme. Cvičení na rušné ulici a dlouhodobé vdechování znečištěného vzduchu dráždí průdušky a může přispět k výskytu onemocnění dýchacích cest.

Běh

Běh: Zdroj obrázku Pixabay.com

Běh maratonu

Intenzivní běh na dlouhé vzdálenosti, například maratonský běh, způsobuje velmi vysoký až extrémní tlak na srdeční sval. To může vést k mrtvici nebo infarktu. Nadměrná únava se může projevit také jako bušení srdce a mdloby. Během běhu přispívají šoky a práce břišních svalů k nevolnosti a zvracení, nadýmání a dokonce k průjmům. Někdy se v moči objeví krev. Oslabení těla při uběhnutí mnoha kilometrů může vést k problémům se srdcem a ledvinami. Existuje také riziko dehydratace a bolestivých svalových křečí.

Trénujte chytře

To všechno jsou rizika běhu na dlouhou vzdálenost. Abychom nemuseli čelit těmto problémům, je třeba uspořádat tréninkový plán tak, aby se minimalizovalo riziko zranění, únavy nebo jiného poškození zdraví. Aby byl běh na dlouhou trať zdravý, je důležité se před ním zahřát. Připravit svaly na namáhavou práci a úsilí. Po tréninku byste si měli pamatovat také na tzv. ochlazení. Umožní svalům vychladnout a dýchání se uklidní. Nakonec zařaďte protahování. Díky tomu se svaly po cvičení napnou a okysličí a zlepší se oběh.

Přizpůsobte zátěž svým schopnostem

Zatížení, tj. tempo běhu a počet uběhnutých kilometrů, by mělo být přizpůsobeno vašim aktuálním schopnostem. Důležitá je také správná výživa po cvičení. Asi 30 minut po cvičení si dopřejte jídlo bohaté na sacharidy a bílkoviny. Díky tomu doplníte zásoby glykogenu, tj. obnovíte energii a také vyživíte svaly. Také byste měli každý den vypít nejméně 2 litry tekutin.

Běh: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com