Běhání v zimě: je zdravé nebo si to máme nechat až na jaro

Běh

Mnoho lidí se v zimě vzdává běhu. Bojí se teplot pod bodem mrazu, kluzkého povrchu, sněžení a také rychle padá tma. Další hrozbou je smog, který se v tomto ročním období stupňuje. Bojí se tito lidé oprávněně? Je lepší vzdát se běhání? Má zimní aktivita více kladů nebo záporů pro lidské zdraví?

Zimní přestávka v činnosti

Pravidelné běhání zlepšuje krevní oběh. Tkáně jsou více okysličené, a proto orgány pracují efektivněji. Celková imunita těla je na vyšší úrovni. Lidé, kteří pravidelně běhají, jsou méně nachlazení a když už jsou nemocní, průběh nemoci je kratší a s mírnějšími příznaky. Přerušení běhu v zimě tento proces narušuje. Nedostatek systematické činnosti také způsobuje přírůstek hmotnosti. Čekání na příznivější povětrnostní podmínky, například do jara, bude mít na tělo negativní dopad.

Běhání

Běhání: Zdroj obrázku Pixabay.com

Je běh v zimě zdravý?

Díky běhu ve vzduchu v zimě je naše tělo vystaveno chladu a mrazu. Musí se chránit před podchlazením tím, že si bude na toto strádání systematicky zvykat. Po nějaké době ani nepociťujeme pokles teploty. Mrazy snášíme snáze, neonemocníme a neprochladneme. Je to proto, že náš imunitní systém byl posílen, stal se odolnějším. Tyto aspekty stojí za zvážení, když přemýšlíme, zda je běh v zimě zdravý.

Běh při nízkých teplotách

Pokud si neděláme neuvážené přestávky v běhu, pak vstup do chladného zimního období nemusí být nepříjemný. Díky pravidelné venkovní aktivitě se naše tělo dokáže snadno přizpůsobit teplotním změnám. Čas strávený během můžete postupně prodlužovat. Neexistuje žádná hranice, při které bychom neměli běhat. Když máte pocit, že je příliš chladno, je lepší se této činnosti vzdát. Pokud se rozhodnete běhat při příliš nízkých teplotách (pod -10 °C), zvolte kratší vzdálenosti.

Zimní běžecké oblečení

Při péči o své zdraví během zimního běhu musíte myslet na správné oblečení. Bunda, kterou si oblékáme, slouží nejen k ochraně před mrazem, ale také proti větru a dešti. Pod ní bychom měli mít oblečena několik vrstev oblečení. Vhodná je kvalitní obuv z termoaktivních materiálů, která umožňuje běh sněhem. Výsledkem je, že se pot a voda rychle odpaří, aniž by způsobily nachlazení.

Co stojí za to vědět

  • Při odchodu z domu bychom se měli obléct tak, aby nám byla zima. Když začneme běžet, rychle se zahřejeme. Pokud se oblečeme příliš teple, můžeme se při běhu přehřát – a to může způsobit nachlazení.
  • Během zimních aktivit byste neměli dělat příliš dlouhé zastávky, aby nedošlo k ochlazení těla. Zahřívání by mělo být spíše dynamické než statické, zatímco protahování po cvičení provádějte nejlépe až doma.
  • Při odchodu z domu chraňte především hlavu a prsty, protože těmito místy rychleji uniká teplo.
  • Po tréninku se rychle převlékněte do suchého oblečení a vypijte hřejivý nápoj, například s medem, kurkumou, citronem a zázvorem, a také si dejte výživné jídlo, které vám dodá energii a doplní zásoby sacharidů a bílkovin.

Běh: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com