Běhání za tmy – jak se na něj připravit?

I když se dny postupně prodlužují, stále ještě hodně opozdilých zaměstnanců vyráží na svou pravidelnou dávku kondičního běhu až po setmění – nebo si totéž dopřávají brzy ráno. Ale bez ohledu na to, zda se rozhodnete běhat v městských podmínkách nebo v přírodě, měli byste vždy dbát na svou bezpečnost.

Staré běžecké poučky nedoporučovaly trénovat po 14.00 hod. V této době totiž prý tělo obvykle přechází do klidového režimu a vaše výdrž a síla bývá slabší. Dnes už se toto pravidlo tak striktně neprosazuje, přesto však myslete na to, že po celodenní práci je vaše tělo už unavené a hůře se potýká s nástrahami terénu.

Vyberte si správnou trasu

Během dne na tomto faktoru zase tolik nezáleží, ale jakmile se o slovo přihlásí večer nebo brzký ranní rozbřesk, vyplatí se věnovat tomuto bodu pozornost. Pamatujte na to, že pod příkrovem noci se zvyšuje riziko zranění v důsledku práce s terénem, který neznáte. Předem naplánovaná trasa (nejlépe dobře osvětlená a důvěrně známá) toto riziko účinně minimalizuje.

Běhání za tmy potřebuje svítilnu

Vypadají sice neohrabaně, ale při nočním běhu rozhodně mají svou funkci. Vsaďte na čelovky, které zvýší vaši bezpečnost. Lépe uvidíte a budete lépe vidět. A nezapomínejte ani na reflexní prvky. Většina fitness běžeckých oděvů je má na sobě už od výroby, ale pokud to štěstí nemáte, měli byste nosit reflexní pásky na rukou i nohou a ujistit se, že jste opravdu dobře vidět z každého myslitelného úhlu.

beh2

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Běh po setmění má své výhody

Pokud stále ještě váháte, zda se do běhání za tmy pustit nebo ne, měli byste zvážit několik výhod:

  • Méně provozu než během dne (platí to pro města, ale i oblíbené běžecké trasy).
  • Více času na relaxační trénink (všechny povinnosti již máte hotové, takže se můžete uvolnit a dopřát odpočinek i své mysli).
  • Zlepšení kvality spánku – tedy pokud to s běháním nepřeženete.
  • Méně běžců v okolí – pokud se ještě běhat stydíte.

Na závěr je třeba dodat, že při běhu po setmění není vhodné poslouchat hudbu ze sluchátek. Sluch je totiž v tuto dobu tím hlavním smyslem, který kompenzuje naše omezené vidění a varuje nás před možnými hrozbami.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.