Belgie, Německo i Česká republika: Kde všude je podezření na novou variantu koronaviru zvanou omikron

Tak už je to tady. I laboratoř v Česku objevila možnou existenci nové varianty koronaviru u nás. Není to tak dlouho, kdy se proháněla pouze mezi Jihoafričany a už se dostala i do Evropy. Jako první hlásila její záchyt Belgie. Další země asi nedají na sebe dlouho čekat.

Cestování jako možné riziko

V době tolik rozšířeného cestování po celém světě byla jen otázka času, kdy se mutace omikron dostane za hranice Jihoafrické republiky. Je sice hezké, že se vlády jednotlivých evropských zemí  včetně České republiky rozhodly zastavit letecká spojení s jihem Afriky, ale jako obvykle to vypadá, že tak udělaly s křížkem po funuse.

Na letišti. Foto: Pixabay

Proč viry mutují

Mutování virů je jejich přirozenou činností. Přitom ale neplatí, že nová varianta je slabší než ta původní. Ostatně vidět je to například na mutaci koronaviru delta, která aktuálně řádí nejen u nás. Aby se vir mohl rozmnožit, potřebuje jako cizopasník svou hostitelskou buňku. Tím je třeba člověk. Vir napadne jeho buňky a zde se pak tzv. replikuje (klonuje), tedy namnoží. Ale mnohdy je jeho replikace nedokonalá, z čehož pak vznikají ony mutace. Čím je více nakažených lidí, tím více může být virových mutací. A protože očkování snižuje počet lidí s nákazou virem, omezuje zároveň i vznik úspěšných variant viru.

Varianta omikron dělá vědcům starosti

Nová varianta koronaviru tzv. omikron dělá vrásky na čele vědců z WHO. Ti ji označili za znepokojivou. A to i z toho důvodu, že omikron postihuje zejména mladou generaci do 30 let. U někoho může mít jen slabý průběh, ale dostává pacienty i na JIP pod ventilátor.

Zdroj info: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-nemecku-maji-podezreni-na-vyskyt-varianty-omikron/2124129

Stolová hora v Kapském městě. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.