Bezezbytková dieta: Jídelníček
Bezezbytková dieta je styl stravování, kdy se zaměřujeme na určité potraviny, které obsahují vysoké množství bílkovin a naopak málo tuku a minimum vlákniny. Díky této stravě se regenerují střeva. Pohyb střev je minimální a tak nejsou namáhána. Tento způsob stravy je doporučován lidem při průjmových onemocněních. Bezezbytková dieta před kolposkopií patří také k častým scénářům.
Pravidla bezezbytkové diety
A o co vlastně jde? Jak bylo již zmíněno, strávník nesmí konzumovat tučná, nadýmavá a dráždivá jídla. Po potravě nesmí v těle zbýt nestrávené zbytky. Navíc musí strava zahrnovat mnoho bílkovin a více vitamínu C. Strávník by měl jíst pravidelně (až 6x denně). Porce by měly být menší než porce při běžném stravování. Pro tuto dietu jsou vhodnými způsoby přípravy jídel dušení, vaření naměkko či pečení ve vodní lázni.
Hubnutí? Není to hlavním cílem
Bezezbytková dieta není primárně určena k tomu, aby po ní člověk hubnul. Je možné, že se nám při přechodu na tuto dietu podaří zhubnout o pár kilo. Není to však účel této diety a nemusí se tak stát vždy. Jde spíše o program, který nám pomůže vyčistit a regenerovat střeva nebo nás zbaví problémů se zažíváním.
Jídelníček
Co tedy zařadit při bezezbytkové dietě do našeho jídelníčku? Lze konzumovat vždy libové maso (kuřecí, telecí, ryby), které je správně dle zásad upravené. Povoleny jsou také uzeniny, jako jsou: šunka, dietní salám, libové párky. Co se týče mléka, nikdy jej nekonzumujeme jako také, ale jen produkty z něj (zakysané výrobky, bílý jogurt, tvaroh, tvrdé sýry). Sladit můžeme cukrem i medem a jako přílohy lze používat brambory, rýži, těstoviny, knedlíky.
Další důležitou složkou bezezbytkového jídelníčku je ovoce a zelenina. Syrové ovoce konzumujeme pouze formou šťáv. Výjimku tvoří banán a nastrouhané jablko, které můžeme jíst i vcelku. Zelenina by měla být pouze vařená a dušená a bez slupky.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.