Blíží se období dovolených. Jak poznat úpal a úžeh a jaká je první pomoc

Člověk jako teplokrevný jedinec je schopný si udržovat v určitém rozmezí stálou teplotu. Když regulace selže, dochází k přehřívání organismu, což může vést ke kolapsu. Jak se před ním bránit? A co pomáhá?

Co ovlivňuje tepelnou pohodu člověka?

Centrální termoreceptory najdeme v hypothalamu, přitom je to zařízené tak, že jedna třetina z nich reaguje na chlad a dvě třetiny na teplo. Normální teplota lidského těla je nastavena na 37 °C. Tepelnou pohodu ovlivňují kromě teploty vzduchu také jeho vlhkost a rychlost proudění, oblečení, podkožní tuk i věk a pohlaví. Ženy například mají raději vyšší teplotu ve svém okolí. Když se člověk ocitne v horkém prostředí, dochází k rozšíření kožních cév, což zvyšuje přenos tepla do kůže. Člověk se začne více potit, ztrácet vodu a ionty. Urychlí se krevní oběh, dojde k intenzivnějšímu dýchání a ke snížení svalového napětí. S vysokou teplotou jsou však spojené také šokové stavy – úžeh a úpal.

Dítě v autě. Foto: Pixabay

Úpal jako selhání termoregulace

Víte, že úpal může způsobit těžké poškození mozku a vede i ke smrti? Na to je třeba nezapomínat zejména v souvislosti s automobilem. Nechat v jeho rozehřátém prostoru, byť jen na malou chvíli, dítě nebo zvíře je pro jejich zdraví nebezpečné. U úpalu se tělesná teplota zvyšuje až nad 40,5 °C, dochází i ke křečím či deliriu.

Za úžeh mohou obvykle sluneční paprsky

U úžehu dochází k překrvení mozkových plen, což může vést až k otoku mozku a ke smrti. Úžeh vzniká většinou působením ostrých slunečních paprsků, které dopadají na oblast hlavy a krku. Člověk je malátný, bolí ho hlava, je nesoustředěný, trpí nevolností, zvrací.

První pomoc při úpal a úžehu

Základem při úpalu i úžehu je snížit tělesnou teplotu – pobytem ve stínu nebo v chladné místnosti, pomáhá i studená sprcha či mokrý ručník na čelo. Po ochlazení by pacient měl dostat nápoj s minerály na doplnění iontů či slazený čaj. Dobrý je i rehydratační roztok. Příliš studené nápoje vhodné nejsou. Pít by se mělo jen po doušcích. Při úžehu je navíc třeba ošetřit od slunce spálenou pokožku – například panthenolem.

Zdroj info: wikiskripta.eu

Opalování na slunci. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.