Bolehlav: nebezpečí na našich zahradách. Rozeznejte jej

Bolehlav

Bolehlav je známý tím, že se jedná o jedovatou rostlinu. Byl příčinou smrti slavného Sokrata! A přitom vypadá tak nevině. Zdobí ho bílé květy, které jsou snadno zaměnitelné s jinými bylinkami. V travičství byl používán celé roky a tak proslul jako neblahá rostlinka. I dnes má samozřejmě negativní pověst, ačkoli za otravu si lidé většinou mohou sami.

Co je to bolehlav?

Bolehlav plamatý (latinsky conium maculatum) patří do čeledi miskovité. Dorůstá do výšky 50 až 180 cm, díky čemuž je nepřehlédnutelný. Od června do září produkuje krásné bílé květy. Jedná se o dvouletou bylinu. Má spoustu názvů. V literatuře narazíme na takové, jako je satanová bylina, ptačí smrt, kozí petržel, myší kmín, srní veška, sviní veška, všivák a další. Právě název myší kmín odpovídá vůni rostliny – ta je totiž velmi nepříjemná, květ zapáchá podobně, jako myšina.

Bolehlav

Foto: Pixabay

Jak vypadá bolehlav?

Bolehlav poznáme kromě páchnoucích bílých květů také podle kulaté a lysé lodyhy, která se nahoře rozvětvuje. Dole se vyskytují skvrny fialové nebo hnědočervené barvy. Listy jsou tenké a zelené. Přirozeně se vyskytuje v nížinných polohách Evropy, s výjimkou Skandinávie. Roste ale také na jiných kontinentech. V České republice je velice rozšířený také na našich zahradách.

Jaké jsou příznaky otravy?

Příznaky otravy bolehlavem nejlépe popsal právě Sokrates, který odvar z bylinky musel vypít, protože jeho názory byly odlišné od názorů tehdejšího světa. Sokrates popisoval, co po vypití cítí, jeho žák Platón vše zapisoval. Chuť jedu je nahořklá. V první chvíli způsobí nárůst energie, současně však lze pocítit svalové křeče. Jed ochromuje míchu a postižený se nemůže hýbat. Jeho orgány postupně odumírají, mysl je stále jasná. Nakonec dochází k pomalé smrti udušením, a to za plného vědomí otráveného.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9372743/

https://www.ireceptar.cz/zdravi/bolehlav-30000712.html

Foto: Pixabay