Bolest zubů může mít různé příčiny. Bělení, ústup dásní nebo potíže s čelistí
Bolest zubů nemusí vždy znamenat, že budete muset navštívit zubaře a čekají vás nepříjemné zákroky. Příčiny totiž mohou být různé a je třeba rozlišovat mezi jednotlivými druhy bolestí. Pokud si nejste jistí, co je příčinou bolesti, pak samozřejmě návštěvu u zubaře zbytečně neodkládejte. To, co vám pomůže identifikovat druh bolesti, je znalost nejrůznějších příčin bolestí zubů.
Citlivé zuby
Pokud se bolest vašich zubů projevuje obvykle poté, co sníte nebo vypijete něco studeného nebo naopak horkého, pak je nejpravděpodobnější příčinou právě to, že máte citlivé zuby. Citlivost na chlad je způsobena opotřebovanou nebo tenkou zubní sklovinou (skřípání zubu nebo eroze kyseliny po konzumace kyselých potravin či potíe s reflexem kyseliny či častým zvracením). Citlivost na teplé potraviny je zase způsobena problémy s nervy u zubů, hlubokými kazy nebo prasklinami zubů.
- Mírnou citlivost na chlad vyřešíte použitím zubní pasty s obsahem dusičnanem draselného nebo fluoridu cínatého.
- Výraznější citlivost se dá řešit použitím speciální zubní pasty – poraďte se s dentistou.
- Vysoká citlivost může vyžadovat pokrytí zubu korunkou. Navštivte svého lékaře.
Bolest zubů způsobena poruchami čelistního kloubu
Proč dochází k poruše čelistního kloubu je tak trochu záhadou. Může jít o poranění čelisti, zatínání nebo skřípání zubů (zejména ve spánku), dislokací ploténky mezi lebkou a dolní čelistí, nebo dokonce o artritidu.
- Léčba je prováděna podle příčiny poruchy. Může jít o Botkové injekce, chrániče úst, fyzikální terapii, nesteroidní protizánětlivé léky nebo třeba vyhřívací podložku.
Příliš silné čištění zubů
Pokud při čištění zubů vyvíjíte silný tlak na zuby, může dojít k ústupu dásní, které zvyšují citlivost zejména při konzumaci studených nápojů a pokrmů. Kořenová struktura je totiž více obnažena.
- V léčbě může pomoci zejména zubař, který aplikuje různé výplně na opotřebované oblasti nebo umístí štěp dásní, který může pomoci vrátit dásně do původních oblastí.
- Používejte speciální kartáček na zuby, který má měkké štětiny, nebo elektronický kartáček, který vás může upozornit, když používáte příliš velký tlak.
Bolest zubů po vybělení
Bělení zubů může vyvolat citlivost. Obvykle odezní do několika dní samo.
Infekce dásní
K infekci dochází, když se bakterie dostanou do oblasti mezi zuby a dásněmi a zde se rozmnoží. Často se objeví otok a bolesti, malý pupínek nad zubem, který může prasknout a uvolnit hnis.
- Léčbu by měl provádět zubní lékař, který vhodným zákrokem zabrání zhoršení stavu. Obvyklou léčbou jsou výplachy či antibiotika.
Bolest zubů v důsledku úrazu
Pokud došlo k naražení čelisti či zubů v minulosti, může to znamenat bolesti zubů i dlouho poté. A nemusí jít o nepřetržitou bolest. Někdy se trauma zahojí a dlouho je klid. A pak se bolest opět projeví, například při žvýkání jídla, které traumatizuje zub. Při žvýkání může docházet k ohýbání zubu a dráždění nervů.
- Je třeba navštívit lékaře, který umí diagnostikovat odumírání zubu. Pak jej může vytrhnout nebo navrhne jiný způsob léčby.
Zdroje info:
https://www.womenshealthmag.com/health/a19931613/causes-of-tooth-pain/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3734515/
Foto: Unsplash