Bolesti svalů a záněty kloubů? Na vině může být chybějící selen…

Para ořechy, selen

Selen je důležitou složkou naší potravy, i když se o něm zas tak moc nemluví. Zatímco si pravidelně kontrolujeme množství zkonzumovaných bílkovin, sacharidů a tuků, na vitamíny a minerály často zapomínáme. I ony ale mají významnou úlohu v lidském zdraví. Jejich nedostatky se mohou velmi rychle projevit nejrůznějšími neduhy. Jak jste na tom vy? Dokážete odpovědět, v jakých potravinách se selen nachází?

Selen pro naše zdraví

Selen patří mezi velké neznámé. Málokdo ví, jaké jsou potraviny, ve kterých se nachází a také málokdo zná jeho úlohu v našem organismu. Tento prvek potřebujeme ve stopovém množství pro správné fungování našeho těla. Důležitý je například pro imunitní systém, protože nám pomáhá předcházet mnoha onemocněním. Selen se v lidském těle převede do formy aminokyselin, které se stávají nejdůležitějšími enzymy v lidském těle. Selen je důležitý pro správnou činnost štítné žlázy.

Mléko
Foto: Unsplash

Hlavní úloha tohoto prvku

Jednou z nejdůležitějších funkcí, které selen má, je jeho antioxidační činnost. Pomáhá neutralizovat volné radikály v těle, čímž se podílí na předcházení nejrůznějších chorob – včetně rakoviny. Vzhledem k tomu, že se podílí na přeměně hormonů štítné žlázy, udržuje tento orgán bez poruch. Mezi nejznámější onemocnění štítné žlázy patří hypotyreóza, Hashimotova choroba či Graves-Baselovova choroba. Všem těmto může dostatek selenu pomoci předcházet.

Selen v potravinách

Tento prvek se přirozeně vyskytuje v půdě a vodě a právě odtud se dostává i do lidského těla. Plody, které pěstujeme v této půdě, si selen v určitém množství „nasají“ a odtud je pak do svého těla dostaneme i my. Pokud tedy konzumujete para ořechy, množství selenu v nich obsažených se může lišit podle toho, v jaké půdě rostly. Pokud byla bohatá na selen, budou mít plody více selenu. Správná koncentrace tohoto prvku v těle by se měla pohybovat mezi 70-150 µm/l. Obsažen je v těchto potravinách:

  • para ořechy,
  • maso,
  • mléčné výrobky,
  • obilné výrobky,
  • některé druhy zeleniny (zelí, brokolice, cibule).

Selenu tak akorát

Nedostatek selenu se projevuje bolestmi svalů a záněty kloubů, ale může způsobit i taková onemocnění, jako je makrocytóza, kardiomyopatie, Kashin-Beckova choroba (změny stavby kloubů), jaterní cirhóza, poruchy štítné žlázy, zvýšené riziko infarktu či rakoviny. Přebytek selenu může způsobit chronickou otravu, která může mít až fatální následky (z běžné stravy je ale poměrně těžké se selenem předávkovat).

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/jak-wazny-w-diecie-jest-selen/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6274134/

 Foto: Pixabay