Bolesti svalů mohou mít různé příčiny

Bolest svalů

Asi velmi složitě bychom hledali člověka, kterého alespoň čas od času netrápí bolesti svalů. Jedná se bohužel o poměrně běžnou záležitost, jež sužuje vysoké procento populace. V každém případě se vyplatí znát příčiny těchto potíží. Může jich být spousta. Pokusme se je tedy zmapovat.

Za bolestmi svalů je mnohdy únava

Jakákoli nadměrná zátěž člověka nejen unaví, ale zapříčiní také nepříjemné stavy spojené s bolestmi svalstva. Jednat se může třeba o sportovní aktivitu, případně jakoukoli fyzickou práci. Sval v tomto případě spotřebuje abnormální množství energie. Dochází při tom také k produkci odpadních látek. Když je navíc zatnutý, není dostatečně prokrvován. Dojde k nahromadění kyseliny mléčné, která je spouštěčem nepříjemné bolesti. Důkazem budiž především stavy, kdy svalstvo začne bolet zhruba až jeden den po fyzické aktivitě. Jinak může být v organismu mini vápenatých či draselných iontů. V souvislosti s tímto stavem se hovoří o hypokalcémii, resp. hypokalémii.

Bolesti svalů v důsledku nemocí

Mnohem nepříjemnější a pochopitelně i delší jsou bolesti svalstva způsobené infekcí. Typická je kupříkladu virová chřipka. Ta se často projevuje právě horečkou a bolestmi svalů i kloubního aparátu. Typická je těmito projevy také borelióza, již přenáší nakažená klíšťata. Z parazitů podílejících se na bolestech svalů bychom mohli jmenovat především svalovce stočeného, tasemnici anebo axoplazmu gondii. Se svalovými obtížemi jsou spojená i nádorová bujení. Třeba leukémie způsobí velké bolesti celého pohybového aparátu.

Odhalte příčinu včas

Určitě se vyplatí odhalit příčinu obtíží co nejrychleji. O fyzické aktivitě víte a s dalšími obtížemi vám už bude muset poradit lékař. Ten samozřejmě doporučí příslušné léky na klouby a svaly. Zajímavé informace o léčbě bolesti svalů si můžete přečíst také na http://www.olfen.cz/.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.