Borovice: jaké má tento strom zdravotní účinky na lidské tělo?
Borovice je skvělá, pokud máte zájem o čištění vzduchu. Málokdo ji pěstuje uvnitř (možná tak v období Vánoc), ale i v zahradě může absorbovat škodlivý prach ze vzduchu. Vzhledem k této vlastnosti začali lidé borovici používat zejména na léčbu onemocnění dýchacích cest. Současné výzkumy ale podporují také léčbu jiných onemocnění, jako je revma, onemocnění močových cest, problémy s pokožkou. Borovice se totiž může pochlubit antibakteriálními, protizánětlivými a dezinfekčními vlastnostmi.
Borovice (Pinus)
Tato dřevina je známá již celá staletí. Spadá pod ni více než 100 různých druhů stromů a keřů. A každá odrůda se může pochlubit zázračnými vlastnostmi na lidské zdraví. Lidé věří nejen v její léčivé účinky, ale také jí přisuzovali mnohé heroické vlastnosti: vitalita, odvaha a spravedlnost. Dříve se dokonce větve borovice házeli do hrobů zesnulých – díky tomu měla být duše zemřelých nesmrtelná. Borovice byla uctívána ve slovanských, řeckých, římských i asijských kulturách.
Foto: Pixabay
Léčivé účinky borovice
Borovice obsahuje flavonoidy, což jsou antioxidanty. Pomáhají snižovat množství potenciálně škodlivých volných radikálů v lidském těle, čímž nám pomáhají v boji proti mnohým chorobám. Kromě toho obsahuje také éterické oleje, minerální soli a třísloviny. Má protizánětlivé, diuretické i expektorační účinky. Pro léčebné účely se používají jak borovicové pupeny, tak mladé výhonky. Borovice se vysazuje tam, kde je zapotřebí zlepšit ovzduší.
Jak se borovice používá?
Z borovice se získává sirup, nálev nebo olej. Tyto přípravky by neměly užívat těhotné či kojící ženu, nebo lidé, kteří jsou na borovici alergičtí. Produkty se používají na bronchitidu i na běžná nachlazení, na bolest v krku i k léčbě rýmy. Proto by mohly být součástí běžné lékárničky. Borovicové pupeny a výhonky vykazují silný expektorační, antibakteriální a diastolický účinek. Oleje se používají k boji proti únavě, protože dodávají energii.
Zdroj: https://twojogrodek.pl/Sosna-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
Foto: Pixabay