Březovník obecný: návod na zpracování této houby s léčivými účinky

Březovník obecný

Březovník obecný (Fomitopsis betulina, dříve Piptoporus betulinus) je houba z čeledi Botryosphaeriaceae, která roste na dřevě stromů z rodu bříza. Jedná se o parazitickou houbu, která napadá oslabené stromy. Během několika let dokáže houba strom úplně zabít a ještě dlouho se živí jeho rozkládajícím se dřevem. Tato houba má mnohé zdravotní účinky, pro které se používá již více než pět tisíc let.

Zdravotní účinky houby

Moderní medicína prokázala u této houby antibakteriální, antiparazitární, antivirové, protizánětlivé, protirakovinné, neuroprotektivní a imunomodulační účinky. Častokrát se používá pro posílení imunitního systému. Lokálně se používá na léčbu ran, ale také pro chronická onemocnění kůže a otoky. Má lehce projímavé účinky a působí proti parazitům ve střevech. Působí proti únavě.

Výroba prášku z březovníku

Houbu nakrájíme na tenké plátky a necháme přes noc sušit na 50 °C v sušičce. Druhý den už jsou houby suché. Jakmile vychladnou na pokojovou teplotu, je možné je rozemlet v mlýnku na kafé nebo výkoném mixéru na prášek. Tento prášek můžete používat po jedné čajové lžičce, a to jedenkrát až dvakrát za den. Skladujte jej ve vzduchotěsné nádobě. Dopřát si jej můžete jen tak (polykejte jej ale rychle, na konci totiž může mít hořkou chuť). Zamíchejte jej do jogurtu nebo si z něj připravte čaj. Užívejte nalačno nebo aspoň dvě hodiny po jídle.

  • Je možné podávat i dětem – těm nejmenším jen na špičku nože, maximální množství je půl čajové lžičky. Při předávkování by se mohl vyskytnout průjem.
  • V této formě se houba používá jako prevence artrózy nebo při onemocněních zažívacího ústrojí.

Březovník

Březovník: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Tinktura

Tinkturu připravíte tak, že čerstvou houbu nakrájíte na malé kousky. Připravte si sklenici, kterou zaplníte houbou do dvou třetin. Poté zalijeme alkoholem (80 až 96 %) tak, aby byla sklenice plná. Takto macerujeme po dobu čtyř týdnů. Podáváme jednu čajovou lžičku dvakrát denně. Dětem po kapkách, množsví se liší dle hmotnosti.

  • Ještě před přidáním do alkoholu je vhodné nakrájenou houbu zamrazit. Narušením buněčné struktury dojde k lepšímu macerování do alkoholu.
  • V této formě se březovník používá k posílení imunity.

Houbový odvar (čaj)

Houbový odvar připravíte tak, že jednu čajovou lžičku sušeného prášku březovníku zalijete půl litrem vody a vaříte na velmi mírném plameni po dobu jedné až dvou hodin. Hlídejte, aby se tekutina nevypařila, v případě potřeby je vhodné ji dolít. Po ukončení varu byste měli získat asi 200 až 250 ml tekutiny. Tuto dávku vypijte ráno. Můžete užívat i večer ve stejném množství.

  • Používá se k posílení imunity.

Lihovodný roztok

Výhodou tohoto receptu je to, že některé látky se macerují do vody, jiné do alkoholu. Když použijeme alkohol i vodu, získáme maximum prospěšných látek. Lihovodný roztok se připravuje tak, že se 10 kapek tinktury z březovníku nakape do březovníkového čaje.

Březovník obecný: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org