Bujonové kostky: jsou zdravé nebo je lepší se jim vyhýbat
Když potřebujeme vývar a nemáme po ruce ten dobrý, domácí, obvykle sáhneme po bujonových kostkách. Děláme ale dobře? Nezvykáme si na „umělé chutě“ potravin, které pak vyhledáváme a z klasických vývarů nemůžeme dostat? Jsou vyrobeny ze zeleniny nebo různých chemikálií pro zlepšení chuti? O bujonových kostkách se bohužel vyrojilo spousta mýtů. Kde je tedy pravda?
Používat, nepoužívat…
Spousta hospodyněk si bujonovými kostkami usnadňuje práci – vždyť která z nás má čas vařit ještě před vařením jídla, do kterého bude potřeba? Svému svědomí pak po použití kostky ulevujeme tím, že si říkáme, jedna kostka přece nemůže zkazit zdraví. Ale co když takové kostky používáme pravidelně. Pak může vzniknout problém. Stejně, jako si můžeme zvyknout na příliš mnoho soli, si můžeme zvyknout také na umělou chuť, kterou nám některé kostky do pokrmu dodávají.
Foto: Pixabay
Co bujonové kostky obsahují?
Složení se může samozřejmě lišit v závislosti na výrobci. U většiny kostek ale platí, že hlavní ingrediencí je sůl. Dále pak se jedná o hydrogenovaný rostlinný tuk, glutamát sodný (zvýrazňovač chuti), inosinát disodný a guanylát. Některé jsou obohaceny také napříkla maltrodexiny, cukr, aromata, barviva, regulátory kyselosti a kuřecí tuk.
Prospěšné látky v bujonových kostkách
Pokud vám výše uvedený seznam téměř nic neříká, nemusíte zoufat. V kostkách do polévky se objevují také některé prospěšné látky. To, co bychom na kostkách měli hledat ve vyšší míře, je zelenina, která se používá bohužel v malém množství. Typickou polévkovou zeleninou je mrkev, cibule, celer, česnek, libeček, petržel. Někteří výrobci pro lepší chuť přidávají ještě hořčičné semínko, pepř, kurkumu a pískavici. Bohužel, těchto prospěšných a zdravých složek je v kostkách velmi málo.
Bujonové kostky a zdraví
Se solí bychom to v pokrmech rozhodně neměli přehánět. Pokud jí jíme pravidelně více, než je třeba, pak mohou vznikat takové problémy, jako je vysoký krevní tlak, přetížení ledvin či rakovině žaludku. Pokud do vývaru dáme kostku, pak si můžeme být jistí, že denní dávku soli rozhodně překročíme. Dlouhodobé překračování dávky soli vede k rozvoji srdečních chorob a zadržování vody v těle.
Zvýrazňovače chuti
Zvýrazňovače chuti mají také negativní dopad na lidské zdraví. Vedou k nadváze a obezitě, mohou způsobovat alergie. Ztužené tuky zase mohou způsobit aterosklerózu a další choroby.
Tipy pro zdravé vaření
- Bujonové kostky používejte co možná nejméně.
- Vyrobte si domácí bujonové kostky z pravé zeleniny – i ty sice obsahují vysoký podíl soli, ale víte, že jsou prosty nejrůznějších „chuťových“ chemikálií.
- Chcete-li vařit z vývaru, můžete si ho uvařit větší množství. To pak po vychladnutí nadávkujte do pevných sáčků nebo nádob a dejte do mrazáku. Zde vydrží delší dobu, než v lednici a je připraven k použití.
- Aby měla zelenina v polévce výraznější chuť, je dobré ji krátce osmahnout a teprve poté zalít vodou.
Zdroj: https://kobieta.interia.pl/kuchnia/news-kostki-rosolowe-czy-sa-zdrowe,nId,5699124
Foto: Pexels