Bylinka, která podporuje normální funkci dýchacích cest
Podběl má vliv na léčbu chřipky a nachlazení, uklidňuje kašel a může také potlačit vznik zánětů. Mluvíme samozřejmě konkrétně o podbělu lékařském, vytrvalé bylině. Díky svým pozitivním dopadům na lidské zdraví si našel své místo i v konvenčním lidovém léčitelství, kde se využívá v podstatě do čajů, sirupů a domácích obkladů či koupelí.
Podběl lékařský
Botanici označují tuto vytrvalou rostlinu z čeledi hvězdnicovitých, jejíž zářivě žluté květy na začátku vypadají jako pampeliška, jako Podběl lékařský. Je to druh z rodu Podběl, který se běžně vyskytuje v celé Evropě, ale navíc i v Asii. Odedávna je součástí farmaceutického průmyslu, a používá se v lidové čínské medicíně. Přemýšlíte, jak získal svůj název? Zatímco latinský název Tussilago odkazuje na jeho léčebné vlastnosti, pak druhový název farfara odkazuje na husté plstění na spodní straně listů, které získaly jemnou bělavou barvu.
O tom, že je podběl rozšířený v lidovém léčitelství, svědčí mnoho místních názvů, se kterými se můžete setkat. Mezi nejznámější patří mateří líčko, líčko Panny Marie, lopušnice, koňské kopyto, bábuška nebo babuše. Několik jedinců nazývá tuto bylinu májík, podbílek a tu a tam se jí navíc říká žluté zlato.
Účinky na zdraví
Ze začátku tato bylina může vypadat dosti nenápadně, ale od starověku byl znám mezi jednotlivci pro své různé léčebné vlastnosti. Blahodárné účinky podbělu jsou v podstatě dány jeho dezinfekčními a protizánětlivými vlastnostmi. Kromě toho je tato bylina v každém případě navíc dobře známá, protože posiluje typickou činnost horních cest dýchacích.
- Tlumí suchý kašel
- Léčí nachlazení nebo chřipku
- Urychluje léčbu různých ran a spálenin
- Disponuje močopudnými a antialergickými vlastnostmi
- Uvolňuje hleny
Negativní vlivy
Navzdory skutečnosti, že mnoho lidí ví, že podběl lékařský je zdraví podporující bylina, ve skutečnosti, byste nikdy neměli přehánět konzumaci, a ani jej konzumovat bez poradenství se svým lékařem. Dlouhodobé užívání podbělu lékařského může poškodit játra a má potenciál způsobit rakovinu. V malém množství obsahuje hepatotoxické pyrrolizidinové alkaloidy, které mohou poškodit organismus!
Zdroje info: manutea.cz, bylík.cz
Náhledové foto: Pixabay