Bylinky mohou být pro děti nebezpečné. Zde je jejich seznam
I když mohou být bylinky velmi prospěšné při léčbě některých chorob, mohou být taktéž nebezpečné. A to například tehdy, když se používají v nadměrném množství nebo dlouhodobě. Děti nejsou jen zmenšeninou dospělého, a proto u nich bylinky nepodáváme v neomezeném množství. Některými bylinkami můžeme jejich zdravotní stav zhoršit. Pravidlem je, podávat dětem jen ty bylinky, u kterých si ověříte, že je to bezpečné. A v doporučeném množství.
Vhodné pro děti
Některé bylinky mohou užívat děti už od narození. Typicky se jedná o fenyklová semínka, ze kterých se dá uvařit čaj. Ten je podáván jako prevence nebo léčba dětské koliky. Stejným způsobem funguje také kmín, který by ale měl být použit pouze v malém množství, protože může vyvolat alergickou reakci. Pokud žena kojí nebo je těhotná, měla by užívat také pouze bylinky, které jsou vhodné pro nejmenší. Některé bylinky jsou ale vhodné zařadit do dětské stravy až od tří let, a to z toho důvodu, že dětský organismus je citlivější. Navíc mohou být některé bylinky také alergenem.
Foto: Pexels
Zavádění bylinek do dětské stravy
Pokud zkoušíte novou bylinku, která je obecně vyhodnocena jako bezpečná pro děti, vždy ji podávejte v malém množství. Počkejte minimálně 24 hodin, zda se nedostaví nežádoucí reakce. Teprve poté můžete zkusit její množství navýšit. Bezpečné jsou bylinky, které v kuchyni běžně používáme, jako například pažitka, petrželka, libeček, oregano nebo bazalka. Bylinky jsou skvělým způsobem, jak doplnit dětský jídelníček o důležité živiny a zároveň snížit množství použité soli. Bylinky totiž fungují i jako dochucovadlo pokrmů.
Čerstvé bylinky především
Čerstvé bylinky jsou pro děti nejlepší, a to z toho důvodu, že obsahují více živin, než ty sušené. Navíc jsou stravitelnější a v jídle i lépe vypadají. Pokud ale nemáte jinou možnost, můžete použít i sušené bylinky. S těmi buďte opatrní, protože je snadné jimi pokrm přehltit a překročit tak doporučené množství.
Skryté nebezpečí
Některé bylinky nejsou pro děti zdravé. Zde je jejich krátký výčet. Pokud chcete dítěti podat bylinku, vždy si předem zjistěte, zda není pro dětský organismus nebezpečná.
- Šalvěj – obsahuje mírně jedovatou látku, takže může u citlivějších jedinců (i dětí) způsobit až křeče. Zevní použití je však naprosto v pořádku (výluh se používá například na štípnutí od komárů a jiného bodavého hmyzu.
- Tymián – ve větším množství může dětem do šesti let vyvolat alergickou reakci. V malém množství neškodí.
- Lékořice – ve větším množství může být pro děti nebezpečná.
- Echinacea – často je používána v produktech na podporu imunity. U dětí ale může vyvolat alergickou reakci.
- Heřmánek, anýz, koriandr, pelyněk – mohou vyvolat alergickou reakci.
Zdroje info:
https://www.ireceptar.cz/zdravi/bylinky-skodlive-pro-deti-30000708.html
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0011393X01800795
Foto: Pexels