Bylinky mohou pomoci při léčbě závislostí. Poznejte, které to jsou

Ženšen

Tradiční čínská medicína je starodávné učení, které hovoří o některých téměř zázračných účincích bylinek. Je až s podivem, nakolik bylo toto učení přesné. Dnešní vědecké postupy potvrzují různá sdělení, co bylinky podle tradiční čínské medicíny umí. A studie poslední doby se zaměřily dokonce na léčbu závislostí. Skutečně existují bylinky, které mají potenciál pomoci při léčbě závislostí. Bohužel je výzkum ještě v plenkách, má ale obrovský potenciál do budoucna.

Ženšen

Tato bylinka je celosvětově známá. Věří se, že jejím pravidelným užíváním si zachováte dlouhověkost. Působí příznivě na celkové zdraví člověka, podporuje funkci jeho imunitního systému a pomáhá proti úzkosti. Jak ukazují výzkumy poslední doby, může pomoci také se závislostmi. Působí především jako prevence zneužívání opioidů. Zdrojem toho nejcennějšího je kořen ženšenu. U nás se obvykle setkáme se ženšenem ve formě sušeného prášku.

Ženšen kořen

Foto: Pixabay

Corydalis yanhusuo

Jedná se o bylinku, která není tolik známá, jako ženšen. Její hlíza se nesprávně označuje jako kořen. Právě ona má příznivé zdravotní účinky. Ačkoli ji u nás příliš neznáme, je důležitou součástí tradiční čínské medicíny. Roste po celé Číně ve vysokohorských oblastech, nejznámější je z provincií Anhui, Henan, Hubei, Hunan, JIangsu a Zheijang. V souvislosti se závislostmi je prospěšná zejména pro ty, kterým se nedaří závislosti zbavit. Působí jako prevence relapsu.

Řemdihák zobanolistý

Latinský název rostliny zní Uncaria rhynchophylla. I toto je důležitá rostlina tradiční čínské medicíny. Obsahuje alkaloidy, které jsou prospěšné zejména při závislostech na drogách obsahujících metamfetamin a ketamin. U nás se s touto rostlinou setkáváme ve formě tinktury nebo sušených částí.

Šalvěj červenokořenná

Latinský název rostliny zní Salvia miltiorrhiza. Prospěšnost této rostliny je možné využít zejména při léčbě závislosti na alkoholu. Důvodem je to, že dokáže snižovat aktivitu alkoholu v organismu.

Zdroje info:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28807162/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19152199/

https://en.wikipedia.org/wiki/Corydalis_yanhusuo

Foto: Pixabay