Bylinky proti nadýmání: jak se nepříjemného pocitu zbavit co nejdřív

Plynatost

Nadýmání se týká všech věkových skupin. Je způsobeno zvýšenou produkcí střevních plynů, což se projevuje zvětšením obvodu břicha. Obvykle se ve střevech nachází asi 200 ml plynu, přičemž denně musí být vyloučeno až 600 ml. Produkce plynu tedy není nic neobvyklého, je to vedlejší činnost při trávení. Někdy však může dojít k vysokému objemu plynu ve střevech – obvykle je to následkem rychlé konzumace či některých potravin.

Faktory zvyšující plynatost

Plynatost a nadýmání se obvykle dostavuje po konzumaci takových potravin, jako jsou luštěniny, košťáloviny nebo cibule. Také pokud polykáte vzduch (při činnostech, jako je žvýkání žvýkačky, mluvení při jídle nebo kouření) můžete zaznamenat vyšší plynatost. K tomuto stavu napomáhá také pití sycených nápojů nebo různé poruchy trávicího traktu.

Fenykl

Foto: Pixabay

Bylinky proti nadýmání

Ke snížení plynatosti se používají bylinky již odedávna. Některé z bylinek jsou natolik bezpečné, že je mohou používat také kojenci, například fenykl. Bylinky mají silné účinky, dokážou snížit množství plynů ve střevě a zlepšit trávení. Jsou používány v různých formách: jako čaje, dražé, kapky apod. mezi nejznámější bylinky, které se takto používají, patří máta peprná, heřmánek obecný, kmín, anýz, meduňka, lékořice, šalvěj lékařská, ibišek. Trávicí systém mohou také podpořit ostropestřec mariánský, artyčok, čekanka, kurkuma, cesmína paraguayská.

Nejoblíbenější je fenykl

Fenykl se podává kojencům jako prevence koliky. Snižuje napětí hladkých břišních svalů, pomáhá proti hromadění plynu ve střevech a je ideální proti zácpě. Pokud pociťujete křeče v žaludku či střevech, sáhněte po fenyklovém čaji nebo kapkách. Pro těhotné ženy se ale fenykl nedoporučuje, protože může ovlivnit svaly dělohy – může dojít k jejich stažení.

Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/jakie-ziola-stosowac-na-wzdecia/

Foto: Pixabay