Čaj z kdoule a medu: ideální čaj pro zimní období

Kdoule

Čaj je skvělým způsobem, jak se zahřát v zimních dnech. Protože se ale na jeho přípravu užívá velké množství bylinek, které mohou poskytovat různé prospěšné účinky, můžete si vybírat. A vybírat si můžete nejen podle toho, co chcete s čajem napravit nebo získat, ale také podle chuti. Existuje totiž spoustu nepřeberných kombinací. Čaj s kdoulí a medem je naprosto ideální na zimu, protože podporuje imunitní systém. Připravit si jej můžete jednoduše sami.

Recept na domácí čaj z kdoule

K přípravě tohoto zimního čaje budete potřebovat:

  • 1 lžička sušených listů meduňky,
  • 250 ml horké vody,
  • 1 kg kdoule,
  • 8 lžiček medu.

Ovoce oloupejte a zbavte jádřince. Dužinu pak nastrouhejte na hrubo nebo nakrájejte na tenké plátky. Smíchejte je s medem a nechte uzavřené ve sklenici po dobu minimálně 12 hodin. Množství medu si můžete upravit podle své chuti – dávku lze navýšit nebo naopak snížit. Někteří lidé ale ponechávají ovoce i se slupkou, protože ta obsahuje nejvíce vitamínu C. Po 12 hodinách v pokojové teplotě přeneseme kdouli s medem do lednice, kde vydrží asi tři týdny.

Kdoule květ

Foto: Pixabay

Příprava čaje

Již po 12 hodinách i můžete připravit svůj první čaj. Sušené listy meduňky (ale lze použít také mátu nebo kteroukoli vaši jinou oblíbenou bylinku) zalijeme horkou vodou a necháme luhovat 10 minut. Poté slijeme a přidáme lžíci kdoule s medem. Teplota vody by neměla být vyšší než 40 °C, protože med pak ztrácí své prospěšné vlastnosti. Tuhle teplotu můžete odhadnout podle toho, že když do tekutiny ponoříte prst, zvládnete ho v ní udržet (nebude vás to pálit).

Zdravotní účinky skryté v medu

Tento čaj můžete užívat pravidelně, aby se vám vyhnulo nachlazení a abyste podpořili svůj imunitní systém. Doporučuje se mimo jiné při nachlazení, chřipce, infekcích horních cest dýchacích. Med má expektorační a antibakteriální účinky, obsahuje vitamín A, C a B. Čaj samotný obsahuje kyselinu listovou, draslík, fosfor, hořčík, mangan, železo, vápník, kobalt a molybden.

Zdraví skryté v kdouli

Také kdoule je bohatým zdrojem vitamínů (zejména B a C). Vitamínu C obsahuje dokonce více, než citrusy! Dále obsahuje pektiny a třísloviny, draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo a měď.

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-herbata-z-pigwa-i-miodem-rozgrzeje-organizm-na-zime-prosty-p,nId,5665656

Foto: Pixabay