CarniVacCov: První registrovaná vakcína na Covid-19 pro zvířata
První profylaktická vakcína pro kožešinová zvířata byla vyvinuta a registrována v Rusku. Tento stát tak získal prvenství v registraci vakcíny pro zvířata. Název vakcíny zní CarniVacCov a určena je pro takové domácí vakcíny, jako jsou kočky a psi. Vakcína by se měla ve velkém začít vyrábět a prodávat v dubnu tohoto roku. Dosud byly potvrzeny pouze dva případy koronaviru u domácích mazlíčků, nicméně pro boj s pandemií je vytvoření vakcíny krokem kupředu.
Vyvinutá vakcína
Bylo zjištěno, že u zvířat skutečně dochází k vytváření protilátek, nicméně neví se přesně, jak dlouho tato imunita potrvá. To je zdrojem zkoumání. Autorem vakcíny je Centrální středisko pro ochranu zdraví zvířat. Původně byly vakcíny testovány na psech a kočkách, od listopadu 2020 se testování rozšířilo také na norky. Vakcína je podle výzkumů vysoce účinná, podle Konstantina Savenkova, zástupce vedoucího úřadu, se imunitníodpověď projevila u 100 % testovaných zvířat.
Foto: Pixabay
Proč je zvířecí vakcína tak důležitá
Důležitost vakcíny vyvinuté speciálně pro zvířata je důležitá nejen pro zabránění šíření onemocnění. Nebude docházet k mezidruhovému křížení virů, takže se zabrání vzniku nových mutací viru. Podle prozatímních výzkumů zatím vyplývá, že ačkoli je imunitní odpověď po vakcinaci vysoká, projeví se zřejmě jen na šest měsíců, což by znamenalo častější očkování pro zvířata. To, kdy bude vakcína pro domácí zvířata dostupná také u nás (či v Evropské unii), dosud není jasné.
Vakcína je žádaná
Vzhledem k tomu, že onemocnění Covid-19 bylo zaznamenáno také u mnoha jiných druhů zvířat, zejména u primátů, ale také u tygrů a dalších zvířat, zájem o vakcínu pro zvířata je opravdu enormní. Projevily o ni zájem takové státy, jako je Kanada, Singapur nebo Spojené státy a také chovatelské společnosti v různých státech po celém světě (Polsko, Řecko, Rakousko a další).
Zdroj: https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-rosja-zarejestrowano-pierwsza-szczepionke-przeciw-covid-19-d,nId,5140804
Foto: Pixabay