Cejn: je tato ryba zdravá? Může mít i škodlivé účinky

Ryba

Zdravý a vyvážený jídelníček by měl obsahovat alespoň jednu porci ryby za týden. Zatímco o lososech a tuňácích se často hovoří v souvislosti se zdravou stravou, na domácí (sladkovodní) ryby se často zapomíná. Takový cejn se může stát pravidelným doplňkem vašeho jídelníčku, protože je dostupný po celý rok. Navíc jej můžete dostat v co nejčerstvější podobě, když víte, kde nakupovat. Navzdory prospěšným vlastnostem, které se skrývají v masu cejna, ale existují i určitá varování.

Cejn a jeho vlastnosti

Cejn patří mezi sladkovodní ryby, které můžeme najít na téměř celém území Evropy. Libuje si zejména v mírně tekoucích vodách s bahnitým dnem. V dospělosti může dosáhnout délky až 60 cm a hmotnosti 5 až 6 kilogramů. Narazit na takto velikého cejna ale není tak jednoduché. Je to způsobeno tím, že roste poměrně pomalu. Teprve za 8 let dosahuje tato ryba pouhých 30 cm. Jeho hlavní sezóna je od druhé poloviny srpna do konce září.

Vitamíny a minerály

Maso cejnů obsahuje ve 100 g asi 108 kcal, 16,7 g bílkovin, 4 g tuku a 1,2 g sacharidů. Kromě toho obsahuje také vitamín A, který je velmi důležitý pro zdravé vlasy, nehty a pokožku, vitamíny skupiny B, které pomáhají tvořit červené krvinky a podporují činnost orgánů a nervového systému. Vitamín E je známý svými antioxidačními účinky. Vitamín D pro zdravý růst kostí a zubů, důležitý je také pro vstřebávání vápníku.

Gril

Foto: Pixabay

Cejn pro zdraví srdce

Omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny jsou důležité pro zdraví srdce, normální krevní tlak a správnou funkci imunitního systému. Taktéž působí proti depresím a mají protizánětlivé účinky. Z minerálů můžeme jmenovat sodík, draslík, vápník a hořčík, selen fluor nebo mangan. I ty jsou důležité pro zachování normálního krevního tlaku.

Cejn při redukční dietě

Vzhledem k nutričním vlastnostem masa z cejna lze hovořit o tom, že se jedná o potravinu, která se perfektně hodí při redukčních dietách. Obsahuje totiž malé množství kalorií, a přitom je nabité celou spoustou prospěšných látek. Navíc je to produkt s vysokým obsahem lehce stravitelných bílkovin, protože obsahuje malé množství kolagenu a téměř žádný elastin. Konzumace cejna je vhodná v těhotenství i u kojících matek.

Nebezpečí zvané cejn

Avšak konzumace cejna s sebou může přinášet i určitá rizika. Ta nejsou způsobena samotnou rybou ale prostředím, ve kterém žije. Pokud jsou vodní nádrže kontaminovány těžkými kovy a pesticidy, pak může dojít také ke kontaminaci ryb těmito látkami. Současné studie ale ukázaly, že toto riziko je stále ještě potenciální, protože hladiny těchto nebezpečných látek (olovo, rtuť, kadminum, pesticidy) nepřekračují přijatelné limity.

Zdroje info:

https://www.rostemeschuti.cz/seznam-potravin/cejn

https://dietetycy.org.pl/leszcz-ryba/

Foto: Pixabay