Celozrnné nebo klasické? Po jakých těstovinách v obchodě byste měli sáhnout

Celozrnné těstoviny

Pokud se snažíte žít zdravě, pak už jste určitě slyšeli o tom, že byste měli produkty z bílé mouky nahradit těmi celozrnnými. Proč tomu tak je? Celozrnné těstoviny jsou vyráběny z celozrnné mouky – tedy té, při které se zrna před mletím neloupou. A jak známo, nejvíce živin se schovává právě v této slupce. Výsledkem jsou tak těstoviny tmavší barvy a „hrubší“ chuti (tj. nejsou tak hladké, jsou trochu tvrdší).

Jediný rozdíl

Ačkoli je celozrnná mouka jediným rozdílem, je to zásadní rozdíl. Právě díky ní mají celozrnné těstoviny lepší vlastnosti. Obsahují větší množství vlákniny, která je důležitá pro správné trávení. Dále pak obsahují větší množství minerálních látek i vitamínů. Co se týká vlákniny, v celozrnných těstovinách je jí až dvojnásobně více, než v těch bílých. Smutnou pravdou je, že spousta Čechů se denní doporučené hranici vlákniny ani nepřibližuje, což může mít za následek mnohé choroby, včetně rakoviny střev.

Těstoviny

Foto: Pixabay

Vitamíny a minerály

Co se týče vitamínů a minerálů, nepatří celozrnné těstoviny mezi superpotraviny. Nicméně jich spotřebujeme poměrně velké množství na jednu porci, takže mohou doplnit naši denní potřebu takových látek, jako je hořčík nebo zinek. Těchto látek obsahují až trojnásobek, v porovnání s těstovinami bílými. A to rozhodně není zanedbatelné množství.

Celozrnné těstoviny a hubnutí

Spousta lidí sahá po celozrnných těstovinách ve snaze zhubnout. Kaloricky jsou na tom celozrnné i bílé těstoviny velice podobně. Rozdíl opět spočívá v prospěšných látkách, které obsahují. Celozrnné těstoviny obsahují více vlákniny, která zasytí na delší dobu. Proto je prospěšné dopřát si právě tyto těstoviny. Na druhou stranu je potřeba říci, že celozrnné těstoviny obsahují asi o polovinu více tuků, než ty bílé. Avšak celozrnné těstoviny zase obsahují méně sacharidů a více bílkovin.

Zdroj:

https://aktin.cz/jsou-celozrnne-testoviny-zdravejsi-nez-ty-klasicke-bile

https://www.healthline.com/nutrition/whole-grain-vs-whole-wheat

Foto: Pixabay