Černá houba a covid 19: Další smrtelné nebezpečí

pandemie

Určitě jste si všimli znepokojivých zpráv, které se vyrojily po propuknutí epidemie covidu 19 v Indii. Spolu s nemocí se začala šířit i jakási černá houba, která zdravotní potíže pacientů ještě prohloubila. Co je černá houba zač? Dá se proti ní bojovat?

Nemoc, o které se mlčí

Název černá houba je spíše orientační, jedná se totiž o napadení plísní. Takovýto stav se souhrnně nazývá mukormykóza. Plíseň se dostane do oslabeného organismu, rozrůstá se a zhoršuje pacientův zdravotní stav. Ve většině případů vede mukormykóza ke smrti, protože se lékařům nepodaří odhalit ji včas. V současnosti se rozšířila jako doprovodné onemocnění covidu 19 v Indii. Vědci však zjistili, že se toto plísňové napadení objevuje stejně často i u pacientů s cukrovkou.

Covid 19Covid 19: foto Pixabay

Projevy

Nejčastěji se plísně dostanou do těla dýchacími cestami, kde začnou bujet a způsobují tak zánět dutin. Při napadení plic se u pacienta dostavuje suchý kašel a dušnost, což jsou příznaky velmi podobné těm covidovým. I proto je tak těžké mukormykózu včasně odhalit. Plísně často prorůstají podél krevních cév, zvyšují riziko vzniku krevních sraženin a ublížit mohou i lidskému mozku. Způsobují zánět mozkových blan, a dokonce i zánět přímo mozkové tkáně.

Mukormykóza však nepostihuje každého. Vědci a lékaři se shodují, že ničivá černá houba se objevuje pouze u pacientů silně oslabených (podvyživených, nemocných AIDS atd.). Běžný člověk se s mukormykózou nesetká. Co když nám těžký průběh covidu 19 zničí imunitu natolik, že plísně budou mít k našim orgánům dveře otevřené? I na to odborníci myslí.

Léčba

I když bývá mukormykóza téměř vždy objevena pozdě, dá se její vývoj zvrátit či zpomalit léky nebo chirurgickým zákrokem. Vědci z firmy Fapon Biotech však dali hlavy dohromady, a kromě testů na covid 19, které běžně produkují, se rozhodli vytvořit i speciální diagnostické testy právě na mukormykózu. Onemocnění by tak mohlo být detekováno včas a zabránilo by se dalším zbytečným úmrtím.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mukormykoza

Pandemie: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.