Černý česnek: Potravina plná antioxidantů

Černý česnek

Černý česnek není žádnou novinkou. V Asii se používá již po tisíce let. Vyrábí se z klasického česneku, který je vystaven specifické teplotě a vlhkosti. Díky tomu se zbavuje do černé barvy. Ale nejen touto barvou se oba česneky liší. Černý česnek má mnohem silnější účinky na lidské zdraví. Kromě toho, že obsahuje více antioxidantů, má také mnohem výraznější antibakteriální a antivirové účinky. Ochraňuje játra a posiluje imunitu.

Černý česnek: prodej

Černý česnek se dá koupit na různých internetových stránkách, ale také v obchodech se zdravou výživou. Jeho cena je ale poměrně vysoká: za 200 g zaplatíte okolo 400 Kč. Důvodem je to, že jeho příprava je poměrně zdlouhavá a náročná. Černý česnek je možné koupit také ve formě tablet jako doplněk stravy v lékárnách. Vyrobit si jej ale můžete také doma, pokud máte rýžovar.

Černý česnek: výroba

Výrobu černého česneku provází pro někoho nepříjemný, česnekový zápach. Pokud vám tento zápach bude protivný, je dobré výrobu přesunout mimo dům (například do garáže nebo zahradního domku). Na výrobu můžete použít speciální fermentační nádobu (u nás se prodává také jako česnekový kvasící box) nebo rýžovar. Pro první výrobu doporučujeme zvolit rýžovar. Teprve pokud se u vás černý česnek osvědčí, můžete investovat do fermentačních nádob.

Černý česnek

Černý česnek: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Příprava česneku na výrobu černého česneku

Začněte asi se sedmi paličkami česneku. Ty nechte vcelku, nerozebírejte je na stroužky, neloupejte. Jenom z nich odstraňte nečistoty, jako je hlína nebo prach. Česnek nemyjte ve vodě, protože tím byste zvýšili jeho vlhkost. To by znamenalo delší proces sušení. Výsledný česnek bude mít mazlavou konzistenci a černou barvu.

Jak vyrobit černý česnek v rýžovaru?

Na dno rýžovaru umístěte papírový kuchyňský ručník a doprostřed postavte sklenici s vodou. Kolem ní pak naskládejte palice česneku, které musí být suché. Uzavřete a nastavte rýžovar na udržování v teple. Takto nechte česnek po dobu 40 dnů – v průběhu bude možná potřeba doplnit množství vody ve sklenici. Jednotlivé palice česneku občas přeskládejte. Vlhkost by měla být okolo 70 %.

Jak vyrobit černý česnek ve fermentační nádobě?

Paličky česneku zabalte do dvou vrstev alobalu. Fermentační nádobu nastavte na teplotu 122-140 stupňů a vlhkost 60-80 % po dobu deseti hodin. Po uplynutí tohoto času znovu nastavte teplotu, tentokrát na 140-160 stupňů a vlhkost 60-80 %. Po třiceti hodinách nastavte teplotu na 180 stupňů s vlhkostí 95 % na dvě stě hodin. Poté už bude česnek hotový.

Černý česnek: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org