Černý kašel: U nás byl vymýcen, ale byl sem znovu zavlečen

západoniladká horečka

Kdyby šlo o jediné onemocnění, které sem bylo zavlečeno, nebylo by to až tak zlé. Ale smrtících onemocnění, která nemají slitování se zvířaty nebo s lidmi, je čím dál více. A aby toho nebylo málo, na svět přišly eko matky, které odmítají nechat očkovat své děti. Naše geny mutují po celý život a je prakticky jedno, co sníte, vypijete nebo co do sebe necháte aplikovat.

Černý kašel je infekční bakteriální onemocnění, které postihuje především děti do šesti let, ale napadá i dospělého. Přenáší se prostřednictvím vzduchu a způsobuje záchvaty nekontrolovatelného kašlání, po kterém následuje sípání, lapání dechu a zvracení. Neléčená infekce může mít za následek smrt! Nemoc je způsobena bakterií Bordetella pertussis, jejíž toxiny napadají řasinkový epitel v dýchacím systému.

Jeho nedostatek způsobuje trhavé záchvaty kašle. Černý kašel nejčastěji ovlivňuje děti mladší šesti let, ale dospělí jsou také ohrožení. V současné době je onemocnění opět na vzestupu, v České republice se ročně vzniknou stovky až tisíce případů. V každém případě kritická část pacientů s lehčím průběhem onemocnění odborníka vůbec nenavštíví. Skutečné číslo je pravděpodobně dvakrát vyšší.

Podle čeho poznáte černý kašel?

Na začátku se nemoc projevuje nenápadně, ve srovnání s běžným nachlazením. Pacient se cítí oslabený, disponuje horečkou, rýmou a záchvaty kašle. Záchvatům kašle dochází častěji po čtrnácti dnech. Ty jsou charakterizovány křečemi, sípáním a následným zvracením hlenu. Mezi záchvaty, ke kterým dochází ve dne a v noci, se obvykle cítí dobře.

  •       Křečovitý až dávivý kašel
  •       Zvracení hustého hlenu
  •       Chvilková zástava dechu
  •       Zmodrání kůže
  •       Sípání
Nemoc
Foto: Pixabay

Existuje účinná léčba?

Pacienti s černým kašlem berou antibiotika, zejména v počáteční fázi. Pro odlehčení od kašle můžete využít pití teplých nápojů, zapojit zvlhčovače, aplikovat solné nosní kapky a dodržovat pitný režim (kvůli zvlčení sliznic).

Nepodceňujte očkování

V rámci České republiky bylo plošné očkování zavedeno už v roce 1958. Od roku 2014 se bohužel počet kontaminovaných jedinců opět zvyšuje. Imunizace je doporučena nikoli jen pro děti, ale také pro dospělé, zejména ti, kteří jsou v blízkosti novorozenců. Podle odborníků by ženy, které jsou těhotné, nebo po porodu, měly být také naočkované. Během prvních měsíců života je dítě zajištěno protilátkami od matky. Imunizace se provádí jednou za deset let, která je kombinována s imunizací proti záškrtu a tetanu.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1905874/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8482022/

Náhledové foto: Pixabay