Červená řepa je ideální pro sportovce. Zajišťuje vyšší výkon

Červená řepa

Červená řepa patří k plodům, které častěji konzumujeme ve formě zavařenin. Není se čemu divit, její tepelná příprava může být časově náročná. Barvivem z řepy navíc můžeme ušpinit mnohé nástroje, které používáme v kuchyni. Jen těžko ji pak dostaneme pryč. Na druhou stranu je ale zapotřebí podotknout, že červená řepa je zdrojem mnohých vitamínů a minerálů, které jsou prospěšné pro každého. Zejména pak pro sportovce.

Oxid dusnatý pro sportovce

Oxid dusnatý je látka, která se zcela přirozeně vyskytuje v lidském těle. Snižuje krevní tlak a uvolňuje a rozšiřuje cévy. To je prospěšné při cvičení, protože se do svalů dostane více kyslíku a živin. Některé výzkumy dokonce naznačují, že svalový výkon může stoupnout až o 5 % v důsledku pravidelné konzumace červené řepy. Ta totiž obsahuje dusičnany, které tělo přemění na dusitany a na oxid dusnatý.

Řepa

Foto: Pixabay

Červená řepa zdrojem dusičnanů

Sportovci v důsledku tohoto poznání začali svou stravu doplňovat o anorganické dusičnany. Bohužel, toto ale vede ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny. Pouze přirozeně se vyskytující produkty mohou nabídnout bezrizikový zdroj dusičnanů. Proč tomu tak je, se v současnosti zatím neví. Pokud tedy sportovci chtějí zvýšit množství dusičnanů v potravě, obrací se zejména na červenou řepu nebo šťávu z ní.

Červená řepa v doporučeném množství

Obecně by měli sportovci užívat asi 500 ml šťávy z červené řepy nebo 200 g celé řepy (pečené či vařené) každý den. Aby došlo ke zvýšení výkonnosti, měla by být červená řepa užívána před požadovaným výkonem. Platí, že čím blíže se plánovaná sportovní událost blíží, tím větší množství řepy by měl sportovec zkonzumovat. Při přípravě červené řepy si připravte rukavice, nebo ji zabalte vcelku do alobalu a upečte. Tepelná úprava nekrájené červené řepy může být dlouhá, při krájení ale může dojít k zabarvení různých povrchů.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5295087/

https://dietetycy.org.pl/buraki-naturalny-dopalacz/

Foto: Pixabay