Červené oči nejsou jen známkou únavy a podráždění očí

Červené oči

Červené oči jsou obvykle problémem, kterým trpíme po vystavení se prašnému nebo zakouřenému prostředí. Kromě zarudnutí nebo červených žilek mohou být dalšími symptomy pálení, svědění, citlivost na světlo a další. Jestliže máte zarudlé oči, aniž byste se pohybovaly ve znečištěném prostředí, můžete trpět nějakým onemocněním očí.

Červené oči a jejich příčiny

Příčinou zarudnutí očí může být bezesná noc, nedostatek spánku, konzumace alkoholu (působí na cévy v oční bulvě), užívání marihuany a jiných drog. Někdy může zarudnutí oka způsobit nesprávný růst řas. Cizí těleso v oku může způsobit potíže. V některých případech je třeba zajít k očnímu lékaři, protože toto těleso nemusí být viditelné nebo odstranitelné bez speciálních nástrojů.

Oči

Foto: Pixabay

Syndrom suchého oka

Oko musí být neustále vlhčeno. Pokud dochází k nedostatečnému zvlhčování (nebo abnormálnímu složení slz), mluvíme o syndromu suchého oka. V ohrožení jsou lidé, kteří se zdržují v suchém nebo klimatizovaném prostředí, pracující u počítače nebo v přítomnosti kouře, prachu, chemikálií a dalších látek, které mohou podráždit oči. Kromě zarudnutí oka je typickým symptomem také pálení očí.

Alergie a červené oči

Jedním z nejčastějších důvodů, proč mají lidé zarudlé oči, je alergie. Léčí se to obvykle tak, že se odhalí alergen a zmírňují se příznaky. V případě alergie na pyl je léčbou omezená doba ve venkovním prostředí a nošení slunečních brýlí. Alergická konjunktivitida vzniká náhle a trvá až 48 hodin. Pomoci mohou zvlhčovače vzduchu nebo kapky do očí.

Zánět spojivek

Dalším poměrně známým důvodem zčervenání očí, je zánět spojivek či oční sliznice. Příčinou vzniku může být infekce. Proto bychom si neměli sahat do očí znečištěnýma rukama. Dalšími příznaky je hnisavý výtok a přecitlivělost na světlo. Určitě navštivte svého lékaře. Než se k němu dostanete, můžete na oči použít heřmánkový nálev nebo oční kapky.

Zdroje info:

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/zaczerwienienie-oka-przekrwione-oczy/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5443986/

Foto: Pixabay