Chcete méně chybovat? Meditace jako velký pomocník
Chybovat je lidské, říká jedno známé rčení. Avšak někteří chybují méně, jiní více. Čím je to dáno? Vědci z Michigan State University ve studii tvrdí, že ovlivnit to může meditace. Zkuste se zamyslet nad tím, kdy děláte nejvíce chyb. Není to tehdy, když jednáte ve spěchu? Ukázalo se, že meditace zlepšuje paměť a koncentraci, a tím i eliminuje riziko takových chyb.
Proč může meditace pomoci?
Díky pravidelné meditaci člověk získává vnitřní harmonii. Uvědomuje si své pocity, myšlenky i různé vjemy, které vznikají v mysli a těle. Současně tak meditací získáváme větší aktivitu mozku při rozpoznávání chyb. Dosavadní výzkumy naznačují, že různé formy meditace mohou mít různé neurokognitivní účinky. Tak například meditace, které jsou zaměřeny pouze na dech (čili jsou jakýmisi dechovými cvičeními), jsou méně účinné, než ty, které se zaměřují na vše, co se děje v mysli a těle člověka.
Foto: Pixabay
Sedět potichu a sledovat své myšlenky
Sedět potichu a sledovat své myšlenky, jak putují a toulají se, to je předmětem meditace. Nesmíte se však nechat těmito myšlenkami pohltit. Studie probíhala s více než dvě stě účastníky, kteří nikdy předtím nemeditovali. Tito účastníci podstoupili dvacetiminutovou meditaci, při které se zaměřili na vše, co se uvnitř jejich těla děje. Po celou dobu byla aktivita jejich mozku měřena elektroencefalografem (EEG). Tento přístroj je schopen zachytit mozkovou aktivitu s přesností na milisekundy.
Jak se mění mozková aktivita při/po meditaci?
Díky EEG tedy bylo velmi přesně zjištěno, jaké nervové aktivity který účastník dosáhnul. Když se stala chyba, nervový systém vyslal určitý signál s půlvteřinovým zpožděním. Tento čas je nutný k vědomému rozpoznání chyby. Vědci zjistili, že tento signál byl silnější u lidí, kteří dělali meditační cvičení, než u těch, kteří nemeditovali.
Může pravidelná meditace zlepšit každodenní fungování?
Odpověď na tuto otázku ještě neznáme, nicméně výsledky studie jsou velmi slibné. Jednorázová meditace pravděpodobně nebude stačit ke zlepšení přesnosti úkolů. Důležité bude věnovat se meditaci pravidelně, a to po dobu cca 20 minut. Další fází výzkumu je zvýšit počet účastníků a otestovat různé meditační techniky a určit, zda se změny v mozkové aktivitě mohou při dlouhodobé praxi promítnout do změn chování.
Zdroje info:
https://styl.interia.pl/zdrowie/news-osoby-ktore-medytuja-popelniaja-mniej-bledow,nId,5920732
https://www.mdpi.com/2076-3425/9/9/226
Foto: Pixabay