Chcete otěhotnět? Bez kyseliny listové se neobejdete
Spousta párů nemůže otěhotnět, protože vše příliš plánujeme – pak jsou (zejména ženy) pod velkým stresem. Plánování těhotenství má spoustu výhod, včetně toho, že se na to můžete připravit nejenom materiálně, ale také psychicky a fyzicky. Fyzickou přípravou rozumíme poskytnutí co nejideálnějšího prostoru pro budoucí miminko. Správnou suplementací můžete zajistit, že těhotenství nebudou provázet žádné komplikace a miminko se bude správně vyvíjet. Doplňky stravy nejsou vhodné jen pro ženy.
Vyvážená strava je základ
Užívat doplňky stravy už před otěhotněním je zcela běžné. Pamatujte ale na to, že většinu živin bychom se měli snažit získat ne z doplňků stravy, ale právě z potravin. Před i při těhotenství je třeba myslet na základy vyvážené stravy, jíst hodně ovoce (asi 300 g denně) a zeleniny (minimálně 500 g denně), ideálně v syrovém stavu. Zaměřte se také na pitný režim – vypít byste měli asi 2,5 litru tekutin denně (z čehož asi 1,5 litru by měla být čistá voda). Zařaďte celozrnné produkty a zaměřte se i na zdroje bílkovin a vápníku (mléčné výrobky, vejce, luštěniny, ryby, maso, vejce). Tukům se zcela nevyhýbejte, ale vybírejte je pečlivě. Jezte asi po třech hodinách, což vychází na cca 5 porcí jídel denně.
Tyto potraviny nekonzumujte
Naopak byste měli z jídelníčku vyřadit všechno nezdravé. Do této skupiny patří samozřejmě sladkosti, nadměrné množství cukru a soli. Nekupujte si rychlé občerstvení a kávu omezte na jeden šálek denně (ideálně bez kofeinu). Samozřejmě omezte také alkohol a kouření. Lidé s nadváhou by se měli snažit před otěhotněním zhubnout. Při hubnutí se ale snažte jíst pestrou stravu, ať netrpíte nedostatkem živin.
Foto: Pixabay
Otěhotnět s doplňky stravy
Ještě před otěhotněním se vyplatí začít užívat kyselinu listovou (to platí pro ženy) a vitamín D. V těhotenství (a také v období před těhotenstvím) jsou důležité také zejména hořčík, vápník, zinek, železo. Na množství těchto živin ve stravě se zaměřte. Vzhledem k tomu, že se doporučuje sníst v průběhu těhotenství 600 mg kyseliny listové denně (což odpovídá zhruba 600 g vařeného špenátu) a 18 mg železa denně (to je asi půl kilogramu hovězího), není jednoduché některé živiny přijmout v dostatečném množství ze stravy. Z tohoto důvodu jsou doplňky stravy důležité.
Kyselina listová
Minimálně šest týdnů před plánovaným početím by žena měla užívat asi 0,4 mg kyseliny listové denně. Kyselinu listovou ženy užívají také v těhotenství, a to až do začátku třetího trimestru. Proč je kyselina listová tolik důležitá? Zodpovídá za správný vývoj plodu v prvních týdnech těhotenství.
Vitamín D3
Tento vitamín je zodpovědný za celkové zdraví lidského organismu. Získáváme jej přirozeně ze sluníčka, pokud ale početí plánujeme v době, kdy jsme méně vystaveni slunečním paprskům, vyplatí se jej doplňovat prostřednictvím vitamínu D3.
Zdroje info:
https://www.drmax.cz/doplnky-stravy/tehotenstvi-kojeni/priprava-na-poceti
https://synergiczni.pl/suplementy/poradnik-suplementacyjny-dla-par-planujacych-ciaze
https://www.cdc.gov/ncbddd/folicacid/research.html
Foto: Pixabay