Chcete začít běhat? Toto byste měli vědět
Běhání je nenáročný sport, jehož obtížnost se dá přizpůsobit možnostem každého. Běhat mohou všechny generace i váhové kategorie. A je jen na vás, jestli poběžíte rychlým nebo pomalým tempem, na cyklostezce nebo v terénu, po rovince nebo třeba po schodech. Běhání zvládají přece už malé děti – i když pravdou je, že jejich běh je zcela bez pravidel, například správného dýchání. Běh je ideální sport pro pobyt na čerstvém vzduchu.
Zajistěte si pohodlné oblečení
Oblečení by mělo být pohodlné, abyste se v něm dobře cítili a zároveň vás neomezovalo v pohybu. Důraz klademe zejména na běžeckou obuv, která je velmi důležitá. Dobré běžecké boty nejsou drahou záležitostí. Pokud do nich přece jen nechcete investovat, zvolte pevnou obuv (botasky) a ne příliš náročný terén. Teprve až zjistíte, jestli je běh tím pravým sportem pro vás, se nákupu běžecké obuvi nevyhnete.
Foto: Pixabay
Kde začít běhat
Obuv a oblečení je vše, co budete potřebovat. Pak už můžete vyrazit. Pokud jste nikdy neběhali, je vhodné zvolit nenáročný terén. Ideální je například běh v parku, na cyklostezce nebo jiných trasách, které vedou spíše po rovince a jejichž povrch je rovný. Nevyplácí se trénovat v blízkosti husté dopravy, protože tak při běhání zároveň vdechujete škodlivé výfukové plyny.
Zahřátí před během
Před samotným během je potřeba připravit své tělo (svaly, klouby) na námahu. Zahřátí před tréninkem je velice důležité a zabere jen pár minut: obvykle stačí 5 až 10 minut. Za snížení rizika úrazu to rozhodně stojí. Můžete se rozehřát rychlejší chůzí. Švihněte u ní nohou dopředu a snažte se dotknout dlaně natažené ruky, kterou vyšvihnete současně s nohou (pravou nohou se dotýkejte levé ruky a naopak). Můžete udělat i několik dřepů nebo výpadů do stran i dopředu.
Jak začít běhat
Pokud jste předtím nesportovali, začněte zvolna. Uvidíte, že s postupem času zvládnete běžet déle a rychleji. Prvních 5 minut se věnujte rychlé chůzi. Poté po dobu 2 minut jděte pomaleji a další 2 minuty rychlé chůze. Zopakujte čtyřikrát. Pak minutu běhejte. Běh zakončete statickým strečinkem. Celý týden provádějte tuto činnost. Další týden přidejte další minutu běhu.
Přestávky mezi běháním
Není třeba běhat každý den, nicméně přestávka mezi tréninky by neměla být delší, než dva dny. Protože začátečnický trénink uvedený výše není nic náročného, lze je provádět klidně každý den. Postupně chůzi vynechávejte a přejděte na běh.
Zdroj: https://www.rodzinazdrowia.pl/porady-dla-poczatkujacych-biegaczy
Foto: Pixabay