Chmel jak ho neznáme: použití v lékařství
To, že se chmel používá na výrobu piva, ví snad každý. O jeho lékařském použití se už ale tolik nemluví. Chmel otáčivý (Humulus lupulus), který se používá k výrobě piva, nabízí taktéž zdravotní přínosy. Mnoho z nich je přičítáno sloučeninám nacházejícím se v hlávkách rostliny (svým tvarem připomínají artyčoky). Mezi tyto sloučeniny patří flavonoidy (kontrétně xanthohumol a 8-prenylnaringenin), ale také éterické oleje (humulon a lupulin).
Zdravotní přínosy chmele
Chmel se pro vaření piva používá již více než 1000 let. Od středověku se ale používá taktéž jako léčivo. Pokud přidáte chmel do své každodenní stravy, můžete tím vylepšit své celkové zdraví a předcházet některým chorobám. Zde je přehled některých účinků chmele na lidský organismus.
Nespavost
Chmel vám může pomoci usnout rychleji, než obvykle. Na tento efekt se narazilo zajímavým způsobem. Sběrači chmele se během sklizně velice snadno unavili. Lékaři se proto rozhodli zjistit proč. Podle výzkumů je na vině právě obsah humulonu a lupulinu. Tyto dvě látky mají sedativní vlastnosti, které pomáhají dříve usnout a také pociťovat méně stresu.
Chmel: Zdroj obrázku Pixabay.com
Návaly horka při menopauze
Jeden z flavonoidů, který je obsažen v chmelu, patří mezi fytoestrogeny. To jsou látky na rostlinné bázi, která napodobuje aktivitu ženského pohlavního hormonu: estrogenu. Vzhledem k tomu, že návaly horka a noční pocení, které obvykle doprovázejí menopauzu, jsou způsobeny poklesem estrogenu, může je chmel pomoci zmírnit.
Kardiovaskulární zdraví
Ateroskleróza, často označovaná jako kornatění tepen, je stav, při kterém může hromadění plaku uvnitř tepny vést k infarktu nebo mozkové mrtvici. Chmel může pomoci uvolňovat krevní cévy a zlepšovat krevní oběh.
Rakovina
Existuje jen málo důkazů, že chmel může přímo předcházet rakovině. Zdá se však, že sloučenina xanthohumol má protirakovinné účinky, které mohou jednoho dne vést k vývoji nových protinádorových terapií. Byly provedeny studie, které prokázaly, že v některých případech byl xanthohumol cytotoxický, což znamená, že přímo „tráví“ a zabíjí rakovinné buňky.
Může nám prospět i chmel obsažený v pivu?
Vědci ale varují před používáním piva, za účelem dosažení těchto zdravotních účinků. Na pivo by se nemělo pohlížet jako na lék. Přece jen je to alkoholických nápoj. Spojení s alkoholem může být dobrá věc, nicméně příliš mnoho piva znamená expresní lístek k mnoha závažným chorobám. Alkoholismus s sebou nese mnohé zdravotní problémy, na které pak lidé umírají.
Chmel: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com