Cholesterol a všechno, co o něm potřebujete vědět
Cholesterol vnímáme obvykle jako něco špatného. Něco, co je důsledkem nezdravé a tučné stravy. Do určité míry je to pravda. Cholesterol je přirozenou součástí lidského těla. Dokonce je velmi prospěšný – avšak do určité míry. Je totiž důležité, o jaký druh cholesterolu se jedná. Lidově jej rozlišujeme na „dobrý“ a „špatný“ cholesterol. V čem se liší?
Co je cholesterol?
Cholesterol má organický původ a jedná se o alkohol, který je rozpustný v tucích. Je to membrána, která se nachází okolo každé buňky a jejímž úkolem je ochrana této buňky. Právě díky cholesterolu jsou buňky tolik elastické a mají schopnost měnit tvar. Cholesterol má spoustu důležitých funkcí v lidském těle:
- podílí se na syntéze hormonů,
- stará se o správné přemisťování vitamínů rozpustných v tucích,
- podporuje kognitivní funkce mozku,
- podílí se na přenosu svalových impulzů,
- je na něm závislá produkce vitamínu D a žluči,
- léčí poškození cév.
„Dobrý“ a „špatný“ cholesterol
Cholesterol, který označujeme jako „dobrý“ jsou lipoproteiny s vysokou hustotou. „Špatný“ cholesterol představuje lipoproteiny s nízkou hustotou. Zatímco „špatný“ cholesterol se přenáší z jater do orgánů, kde vytváří plaky na stěnách cév, ten „dobrý“ putuje opačným směrem – z orgánů do jater. Kombinuje přebytek „špatných“ lipoproteinů a chrání před srdečními onemocněními.
Foto: Pixabay
I „špatný“ cholesterol je zapotřebí
„Špatný“ cholesterol si můžeme představit jako jakousi lepkavou látku. Pokud se tato látka usadí na stěně cévy, znesnadňuje v ní průtok krve. Avšak i „špatný“ cholesterol může mít pozitivní účinky – má protizánětlivé vlastnosti. Ty oceníme zejména v případě, že uvnitř cévy vznikne mikrotrauma a různá zranění. Pak je zapotřebí je nějakým způsobem „zalepit“. A právě nyní přichází na řadu „špatný“ cholesterol. Veškerá poranění cév jsou jimi zajištěna, usnadňují jejich hojení a působí proti vzniku zánětu. Starší lidé mají mnohem více poranění cév, než ti mladí. Proto dochází k vyšší produkci „špatného“ cholesterolu.
Prospěšné tuky
Zcela se vyhýbat tukům není správné, protože i ty jsou v těle zapotřebí. Jen je potřeba věnovat pozornost tomu, zda se jedná o zdravé zdroje. Z rostlinných jsou to oleje lisované za studena (olivový, lněný, konopný, kokosový, avokádový). Z živočišných tuků jmenujme ryby, žloutky, maso zvířat, mléčné výrobky (zejména kozí a ovčí). Povoleno je také přepuštěné máslo (ghí).
Zdroj: https://fithacker.ru/articles/vazhnye-no-maloizvestnye-fakty-pro-holesterin-1/
Foto: Pixabay