Chůze pomůže s pamětí, imunitou i prevencí civilizačních chorob
Magických 10 000 kroků denně učinilo z obyčejné chůze něco, co se jinak dělat ani nevyplatí. Krátká procházka okolo domu? Půlhodina v lese? To nám chytrá aplikace nezapočítá, takže proč se snažit…
V USA je tomu ovšem docela jinak. Terapie chůzí je tu zařazena mezi regulérní léčebné metody. Koneckonců, doporučoval ji svého času i Carl Gustav Jung.
Pomáhá zlepšovat plasticitu mozku a snižuje stres
Zlepšuje soustředění, pomáhá tříbit myšlenky, zmírňuje stres... To všechno už alespoň částečně tušíme. Ovšem chůze jako taková má rovněž skvělý vliv na prostorovou orientaci a hipokampus. To je ta část našeho mozku, zodpovědná mimo jiné i za paměť. Ne nadarmo nás ta nejlepší řešení problémů napadají poté, co alespoň na chvíli vstaneme od počítače a skočíme si třeba přes ulici pro kávu.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Japonská lesní terapie
Skutečně nejlepší výsledky má však chůze tehdy, pokud se na ni maximálně soustředíme. Je dobré vnímat jen svůj dech a nad ničím nepřemýšlet. Jde o techniku mindfulness, tak populární na západě. Ovšem nezaostává ani Asie. Není náhodou, že právě v Japonsku vznikla v 80. letech terapie šinrin-joku spočívající právě v chůzi lesem.
Prevence civilizačních chorob
I pár minut chůze ráno nám dokáže rozproudit krev a povzbudit v těle pozitivní metabolické procesy. Večerní (i krátké) procházky nám pak pomáhají lépe spát. Zlepšíme si také oběhový systém, snížíme cukr v krvi, ustálíme si krevní tlak a můžeme si pomoci i z depresí. Tady všude působí chůze jako skvělá doplňková léčba. I pár minut denně pomůže, snažte se proto každý den v týdnu alespoň na pár minut obyčejně chodit. Nic víc není třeba.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.