Chyby při běhání: Co vás mohou stát a jak se jim vyhnout

Běhání

Nejčastější chyby, kterých se v poslední době dopouštějí začínající a pokročilí běžci během běhu a po něm. Vyhněte se jim hned při svém příštím běžeckém tréninku, bude se vám lépe dýchat a běhat. Nebudete druhý den cítit svalovou únavu a budete připraveni na další běh!

Zbytečně přepalujete začátek

Mnoho z nás si myslí, že nejdůležitější věcí je běžet co nejdelší trasu. Při náhodě, že uběhnete deset kilometrů hned první den, budete vstávat z postele druhý den úplně zničení. Největší chybou, kterou většina začínajících běžců dělá, je, že se okamžitě pokouší běžet do zničení. V případě, že se budete řídit tím, že jen co začnete budete lámat rekordy, zbytečně se budete vystavovat zranění. Pro tělo je nejlepší klást si malé cíle!

Důležité je budovat wellness průběžně a rutinně. Ze začátku střídejte rychlou chůzi s během. Zpočátku budete moci zkusit například variantu 1:1, tj. minutu běhat a minutu chodit, a to třikrát až čtyřikrát týdně po dobu přibližně 30 minut. Následně pomalu prodlužujte dobu běhu na úkor procházky, až budete čtyřikrát týdně běhat půl hodiny, což by mělo být dostatečné k tomu, abyste se udrželi v kondici.

Dejte tělu dostatek času na regeneraci

Přemotivovaný jedinec se zpravidla do všeho vrhá po hlavě. Začínající běžci si často každý den nasazují boty na běhání, aby rychle dosáhli co nejlepšího výsledku. Ale bez adekvátní regenerace se tam nedostanou. Dostatečný odpočinek v délce nejméně sedmi hodin je nezbytný. Při tréninku dochází k poškození struktury svalových vláken a tato drobná zranění se hojí během odpočinku. Skvělým způsobem, jak zklidnit namožené svaly, je vydat se do sauny nebo střídat koupel s teplou a studenou vodou.

Běhání 3
Foto: Pixabay

Znovu a znovu opakujete to samé

Je dobré mít zmapovanou běžeckou trasu, víte, jaké tempo snesete, kde si dát pozor, kde se ve stoupání mírnit, kde využít rychlejší běh. Čas od času je dobré trasu změnit nebo ji alespoň lehce promíchat s jiným prostředím. Změny poslouží jak vizuálně, ale navíc i jako impuls pro tělo, aby se přizpůsobilo nové krajině.

Pokud běžíte stále stejnou trať, budete pouze udržovat stejné tempo – to není nic hrozného, ale je třeba se pokusit vyhecovat své tělo novými motivacemi (rychlost, vzdálenost, kopce atd.). To vám přinese rychlý způsob, jak se posunout vpřed.

Běhání 2
Foto: Pixabay

Jaké další chyby jsou nejčastější?

  • Protahování nezahřátých svalů
  • Špatná hudba
  • Podceňujete rozcvičku a rozklusávání
  • Špatné dýchání
  • Neumíte držet tempo
  • Nedostatečné stravování

Zdroje info: fyziosvet.cz, https://www.npr.org/sections/13.7/2016/09/14/493803246/is-running-good-or-bad-for-your-health

Náhledové foto: Pixabay