Chytré hodinky tu s námi budou ještě hodně dlouho, říká Aleš Rohlík
Obliba chytrých hodinek neustále roste, a to nejen mezi sportovci či nadšenci do nových technologií. Nositelná elektronika se postupně stává podobným standardem jako chytré telefony. O tom, jak chytré hodinky vybrat, co vám můžou přinést a jaký je očekávaný vývoj v této oblasti, jsme si povídali s Alešem Rohlíkem.
Hezký den, jaký je rozdíl mezi klasickými a chytrými hodinkami?
U chytrých hodinek je údaj o čase spíše doplňkovou funkcí. Velké rozdíly jsou ale mezi samotnými chytrými hodinkami. Jedna skupina výrobců se ubírá cestou co největší provázanosti s telefonem a snaží se přinášet funkce usnadňující denní pracovní režim. Otázkou je, co z toho reálně využijeme. Součástí jsou samozřejmě i funkce zaměřené na sport a zdraví.
Ty ale v těchto případech hrají až druhou roli, i když se výrobci snaží tvrdit něco jiného. Tento typ hodinek nabízejí hlavně značky, které patří mezi přední producenty mobilních telefonů a potom poměrně velké množství převážně levnějších značek hlavně z Číny.
Potom je tady menší skupina výrobců, kde je to přesně opačně. Jejich hodinky nabídnou základní sadu nejpoužívanějších „chytrých“ funkcí, ale vše ostatní se točí kolem sportu a aktivního způsobu života. Mezi těmito výrobci jsou nejznámější Garmin, Polar nebo Suunto.
Jak vnímáte jejich budoucnost?
Chytré hodinky tu s námi budou ještě hodně dlouho. Musela by přijít nějaká opravdu revoluční technologická novinka, která by nám je sundala z ruky a nahradila je. Vývoj půjde několika směry. Zásadní bude, jak se bude dařit optimalizovat spotřebu energie vzhledem k přibývajícím funkcím a výkonu.
Budou se zpřesňovat všechny metriky a software hodinek z nich získá více informací. Vývoj lze očekávat v rozvoji zdravotních funkcí, které dnes zatím v hodinkách nefungují, nebo jen velmi okrajově a hlavně ne zcela přesně. Myslím tím například měření EKG, krevního tlaku, cukru v krvi atd.
Jak tyto trendy reflektují klasické značky hodinek? Snaží se přizpůsobit?
Mají to velmi složité. Situaci lze přirovnat třeba k fotoaparátům. Průsečík mezi foťákem na kinofilm a digitálem byl v optické části. Téměř vše ostatní bylo zcela jinak. Proto se na trhu udrželo jen několik výrobců z éry kinofilmu a do oboru se dostali výrobci, kteří měli know-how nových technologií.
U hodinek je průsečíkem zobrazení času a to, že se hodinky nosí na ruce a mají řemínek. Vše ostatní spolu vůbec nesouvisí. To, že někdo desetiletí umí vyrábět mechanické strojky, neznamená, že najednou bude excelovat při výrobě miniaturního elektronického zařízení a vývoji uživatelské aplikace pro něj.
Objevují se snahy o tzv. hybridní hodinky, které zachovávají klasický styl, ale zároveň měří kroky atd. a jsou propojitelné s telefonem a jednodušší aplikací. Místo na trhu tato koncepce má, ale nejedná se o masovou záležitost.
Samostatnou kapitolou jsou luxusní hodinky. Ty si svůj trh udrží vždy, třeba jako investiční záležitost. U nich „digitalizace“ není ani moc namístě. Nikdo nebude chtít hodinky v řádu settisíců, které budou mít za 5 let elektronickou část zcela zastaralou. Také si dnes nepůjdete koupit VHS videorekordér jen proto, že bude ve zlatém pouzdře.
O které značky chytrých hodinek je momentálně největší zájem?
Z veřejně dostupných statistik plyne, že nejsilnějším hráčem na trhu je Apple. Těží z perfektní provázanosti svých hodinek s ostatními zařízeními, která nabízí. Všechny produkty značky tvoří dokonalý uživatelský ekosystém.
Zákazníci Applu odpouští i doslova zoufalou výdrž hodinek na jedno nabití. Ta není způsobena tím, že by to Apple s bateriemi neuměl, ale v jeho hodinkách neustále běží mnoho procesů a trvalá interakce s telefonem.
Velký podíl na trhu má také Samsung, ten ale už ztrácí výhodu unikátního prostředí a musí svoje hodinky co nejvíce optimalizovat pro provázanost s telefony s prostředím Androidu, jehož ale není tvůrcem a nemá nad ním neomezenou kontrolu.
Dalším silným hráčem je Garmin. Je to nejsilnější hráč v oblasti chytrých hodinek zaměřených na sport a outdoor. Využil své know-how ze světa GPS, vytvořil si podobně jako Apple svůj vlastní ekosystém. Nikoliv v oblasti IT, ale v oblasti sportu. Kromě hodinek nabízí cyklo a outdoor navigace, různá sportovní čidla, cyklotrenažéry, sportovní aplikaci. A všechny tyto produkty spolu perfektně komunikují.
Která značka hodinek je podle vás univerzální? Hodí se pro sportovce, ale zároveň dokáže působit i elegantně?
Tohle je disciplína, ve které kraluje právě Garmin a je to jeden dílek do mozaiky jeho úspěchu. Nabízí několik produktových řad, kdy některé téměř dokonale kombinují sportovní výbavu a elegantní styl.
Například špičková řada Fenix jako první dostala před lety systém snadno zaměnitelných řemínků, kdy během okamžiku vyměníte sportovní silikonový za elegantní titanový nebo kožený. Díky tomu se stala běžně tolerovaným standardem chytrých hodinek k formálnímu oblečení včetně obleku. Zároveň s nimi můžete podniknout náročnou expedici do hor nebo jít šnorchlovat.
Chytré hodinky: Foto Pixabay
Když jsem začátečník a toužím po chytrých hodinkách pro běžné sportovní využití, podle čeho si mám vybrat?
Asi vás překvapím, ale důležitý je vzhled. Vysvětlím proč. Sportovně zaměřené hodinky neustále měří váš tep, sledují kroky, pohyb, spánek a další hodnoty. Z tohoto „šmírování“ jsou schopny odvodit vaši energetickou spotřebu, reakci vašeho těla na fyzickou zátěž, sledovat regeneraci a pomoci vám tak zabránit třeba přetrénování, nebo naopak vést trénink efektivněji.
Aby tohle fungovalo, je třeba mít hodinky na ruce ideálně celý den včetně spánku. Proto je někdy lepší slevit při daném rozpočtu z nějaké funkce, pokud víte, že třeba do zaměstnání nemůžete nosit plastově vypadající model, ale potřebujete dodržet elegantní styl. Pokud budete mít hodinky na ruce jen při sportu, tak i když zvolíte lépe vybavený model, ve výsledku vám při sportu nepomůže tolik jako ten, který budete nosit alespoň větší část dne.
Pokud naopak holduji extrémním sportům, podle jakých parametrů mám vybírat?
Tady je odpověď paradoxně snazší. Špičkové modely vypadají zároveň elegantně, pominu-li top modely pro atlety, kde se hodně hraje na hmotnost.
Zaměřil bych se na materiály, safírové sklíčko, satelitní systémy, výdrž baterie, velikost displeje, barometr, podporu map. Aktuálně lze považovat za vrchol současné nabídky pro tyto účely napříkladGarmin Enduro 2 nebo Tactix 7 Solar splňující řadu vojenských standardů pro odolnost. Jsou to modely odvozené od dnes již ikonické řady Garmin Fenix aktuální série 7.
Myslíte si, že mohou chytré hodinky podpořit zdravý životní styl, více motivovat k tréninkům, sportovním aktivitám a tím i např. k hubnutí?
Jednoznačně ano. Za sportovní diagnostiku v hodinkách vděčíme finské značce Polar, která v 80. letech minulého století přišla s měřením tepové frekvence.
Měření tepu (pomocí hrudního pásu) bylo dlouhé roky dominantní funkcí a pro hodinky, které to uměly, se vžilo označení sporttester. Přínos pro řízení tréninku byl ohromný, ale využívala ho poměrně úzká skupina výkonnostních nebo profesionálních sportovců s potřebnými znalostmi. Jednoduše řečeno, hodinky dodaly základní data pouze z tréninku a uživatel musel vědět, jak je použít.
Dnešní hodinky pracují s mnohem větším objemem nasbíraných dat, která navíc porovnávají s mnoha databázemi anonymních uživatelů. Na základě toho nám jsou schopny smysluplně v tréninku radit i v případě, že nemáme žádné větší znalosti. O naši motivaci se potom postará tréninková aplikace patřící k hodinkám, která nám ukáže náš progres, porovná naše výsledky s přáteli, pokud chceme a kromě odborné složky přidá i tu zábavnou. Jako příklad mohu uvést různé výzvy v počtu kroků, uběhnutých kilometrů, segmenty a další funkce. Ale zároveň nás upozorní, pokud by hrozilo, že přílišné nadšení způsobí přetrénování.
Která funkce chytrých hodinek pro vás byla největším překvapením? Objevil jste někdy funkce, které nemají podle vás upotřebení?
Minulý rok překvapil Garmin se svítilnou integrovanou do hodinek. Z počátku na toto téma padaly vtípky, že příští model bude s vodotryskem. Jenže ta svítilna se ukázala plně funkční třeba jako bezpečnostní prvek, když jdete běhat a začne se stmívat. Má funkci stroboskopu, kdy střídá bílé a červené světlo podle pohybu ruky. Běžec je tak lépe vidět.
K druhé otázce. Já mám rád, když to, co je na seznamu funkcí, reálně funguje. Často hlavně u levných neznačkových hodinek vidíme v popisu nekonečný seznam funkcí, který zahrnuje možnost prohlížení si fotek z telefonu, psaní zpráv, hraní her a podobně.
Reálně nic z toho pořádně nefunguje ani mi to nedává smysl. Když se nás na něco takového občas zákazník zeptá, tak odpovídám otázkou, jestli třeba prádlo pere v mikrovlnné troubě. Osobně zatím nejsem ani zastáncem volání z hodinek.
Do budoucna mi to smysl dává hlavně z hlediska bezpečnosti. Kdy si půjdu zaběhat bez telefonu a v případě úrazu si zavolám pomoc nebo vyřídím jinou neodkladnou věc. Zatím to ale naráží na technické kompromisy, z nichž zásadní je asi spotřeba energie a malá výdrž takových modelů.
Děkujeme za rozhovor!
Zdroje info: Autentický rozhovor, www.pulsmetry.cz
Aleš Rohlík: Náhledové foto se svolením Aleše Rohlíka
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.