Čínská medicína řeší příčinu onemocnění, říká MUDr. Martin Dvořák
O tom, že tradiční čínská medicína se skvěle doplňuje s tou západní, jsme si povídali s MUDr. Martinem Dvořákem, který vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze, složil atestaci v interním lékařství a během své praxe studoval čínskou medicínu v Anglii a Německu. Absolvoval odbornou stáž v Číně a po odchodu do důchodu se věnuje blogování o tradiční čínské medicíně.
Dobrý den pane doktore, naše čtenáře by určitě zajímalo, jak jste se od interního lékařství dostal k čínské medicíně?
K čínské medicíně mně přivedl můj velmi dobrý kamarád, také lékař. Kdysi jsem si nevěděl rady s pacientkou, kterou měla nepříjemné dlouhodobé potíže. Po sérii opakovaných vyšetření s negativním výsledkem jsem již nevěděl, jak jí pomoci. A nakonec jí tento můj kamarád vyřešil tyto vleklé chronické problémy pomocí čínské medicíny. To byl ten vyvolávající impuls k tomu, abych se čínskou medicínou začal zabývat hlouběji.
Je zapotřebí k poznání čínské medicíny studium?
Čínskou medicínu se musíte učit celý život. Není to je o tom, že vystudujete během několika let školu tradiční čínské medicíny u nás a absolvujete další stáže v zahraničí. Ale neméně důležitá je každodenní praxe, kde poznáváte další souvislosti a zákonitosti této léčebné metody, která existuje již několik tisíciletí a pomohla milionům pacientů.
V čem je největší síla tradiční čínské medicíny?
Největší síla tradiční čínské medicíny tví v tom, že je schopna určit přesnou příčinu problému díky svému promyšlenému systému diagnostiky. A poté tento problém vyřešit cílenou léčbou. Důležité je, že čínská medicína řeší příčinu tohoto onemocnění. Na rozdíl od západní medicíny, která často léčí jen příznaky těchto obtíží.
Jaký máte pohled na vztah medicíny západní a té alternativní?
Dle mého názoru se obě léčebné metody dohromady skvěle doplňují. Řekl bych, že západní medicína vede v oblastech jako je například akutní medicína. Naopak u chronických problémů je velmi často úspěšnější čínská medicína. Každá z nich má své limity, ale obě se mohou vzájemně doplňovat a dohromady spolupracovat.
Má tradiční čínská medicína význam i pro moderního člověka?
Určitě má. Čínská medicína řeší příčiny nemocí. A ty jsou u moderního člověka velmi podobné jako u pacientů v minulosti. A navíc je čínská medicína i medicínou preventivní. To znamená, že nám radí například, jak se stravovat, abychom byli co nejdéle živí a zdraví.
Která onemocnění pomocí tradiční čínské medicíny nedoporučujete řešit a proč?
Jak už jsem se zmínil, tak západní medicína vede v oblasti akutních problémů. Takže určitě bych nedoporučoval spoléhat na čínskou medicínu u takových onemocnění, jako je například akutní infarkt myokardu, cévní mozková příhoda nebo třeba silný zápal plic či zánět ledvin.
Naopak u rýmy či nachlazení čínská medicína může výrazně pomoci i bez léků. Také bych byl opatrný u onkologických problémů. Léčivé houby pomohou tělu pacienta při léčbě pomoci, ale určitě bych na ně nespoléhal jako na hlavní léčbu. V tomto případě západní medicína disponuje lepším spektrem léčebných metod.
Kde nakupovat produkty tradiční čínské medicíny? Jak poznám, že budou fungovat?
Doporučuji kupovat prověřené značky jak léčivých hub, tak bylinných směsí. Bohužel nemohu konkrétně jmenovat, ale na českém trhu jich je několik. Tyto firmy prověřují všechny suroviny v akreditovaných laboratořích na přítomnost zdraví škodlivých látek. U jiných značek se může stát, že jejich produkty nebudou obsahovat jen malé (nebo žádné) množství léčivých látek, a navíc do sebe dostanete navíc ještě nějaké toxické přísady.
Jak vznikl nápad psát blog strankycinskemediciny.cz?
S nápadem psát blog o čínské medicíně přišli kamarádi. A měli pravdu, stále jsem někomu radil, jak a kdy které léčivé houby nebo bylinné směsi použít. Byly to často dotazy na velmi podobné problémy. A tak to vše začalo.
Které medicinální (léčivé) houby byste doporučil opravdu každému?
Určitě léčivou houbu Reishi, také se jí někdy říká božská houba nesmrtelnosti. Reishi mimo jiné, stejně tak, jako většina léčivých hub, posiluje imunitu, ale také působí na nepřebernou řadu potíží. A pak Coriolus, který je mezi léčivými houbami nejsilnějším likvidátorem nejrůznějších patogenů v lidském těle.
Co se týká bylinných směsí, tak tam bych doporučil mít doma směsi například na rýmu či nachlazení, které pomohou, aniž byste museli užívat nějaké chemické přípravky.
Foto: Pixabay
Lze produkty tradiční čínské medicíny pozitivně ovlivnit i dětské nemoci, např. angína, rýma, neštovice atp.
V první řadě je vhodné u dětí (stejně tak jako u dospělých) posílit imunitní systém nejlépe léčivými houbami, aby se nám nemoci vyhýbaly. Při běžném nachlazení či rýmě postupujeme u dětí velmi podobně jako u dospělých. Samozřejmě dávkování je závislé na váze pacienta. U závažnějších problémů bych se opět obracel na západní medicínu, tak jako u dospělých pacientů.
Je důležité, aby byl pacient sám aktivní v léčbě? Snažil se žít zdravě, hýbat, odpočívat?
Samozřejmě, bez spolupráce pacienta se neobejde žádná léčba, ani ta čínskou medicínou a ani léčba tou západní, kterou běžně známe. Pokud pacient nechce, tak je někdy obtížné mu pomoci. A to platí zvláště pro čínskou medicínu, která je také medicínou preventivní a pomáhá nám, aby se u nás nemoci vůbec neprojevily.
Existují vědecké týmy nebo laboratoře, které se studiem pozitivních účinků léčivých hub na lidský organismus vážně zabývaly či zabývají?
Ve světě bylo publikováno mnoho studií, které se zabývaly účinnými látkami obsaženými například v léčivých houbách. Studie zkoumaly účinek těchto látek na lidský organismus. Pokud vím, tak nějaký speciální tým či laboratoř, která by se zabývala jen touto problematikou, tak neexistuje. Mnoho odkazů na tyto odborné práce je uvedeno i na našem blogu strankycinskemediciny.cz.
Tradiční čínská medicína dala kromě medicinálních hub i další léčebné metody, jak si udržet zdraví. Doporučujete čtenářům zabývat se také akupunkturou, fytoterapií atp.? Jaké jsou další metody?
Kromě léčby medicinálními houbami čínská medicína dále využívá bylinnou léčbu neboli fytoterapii, akupunkturu, masáže, dietetiku a cvičení. Kombinaci různých těchto metod bych ale nechal na praktikovi čínské medicíny, který bude vědět, jak jednotlivé metody použít v každé jednotlivé situaci, tak aby efektivně pomohly.
Děkujeme za rozhovor!
Zdroje info: Autentický rozhovor, https://www.strankycinskemediciny.cz/
Náhledové foto: Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.