Čípky: co vše bychom o těchto lécích měli vědět
Čípky jsou poměrně běžným léčivem, které používáme u velmi malých dětí. Rychlost inkorporace léčivé látky z čípku je srovnatelná s rychlostí inkorporace látky z tablety. Čípků ale existuje celá řada a používat ji mohou také dospělí. Vzhledem k tomu, že mají rektální použití, spousta lidí se jim ale vyhýbá. Jaké mají čípky výhody a proč bychom je hned neměli odsuzovat?
Co jsou čípky?
Čípky nemají tvar klasické tablety, kterou polykáme. Obsahují léčivé látky, které se používají jak pro obecný účinek (léčivá látka je absorbována do krevního oběhu) nebo lokální. Čípek má obvykle válcovitý tvar se špičkou (vypadá jako torpédo), bývá poměrně měkký a při manipulaci s ním bychom jej měli co nejméně zahřívat (pod vlivem vyšších teplot se rozpouští). Některé čípky mají dokonce doporučené skladování v lednici. Čípky měří asi 2 až 3 cm na výšku a váží 1 až 4 g. Jsou vhodné pro pacienty, kteří mají problémy s polykáním léků ve formě tablet (například při zvracení).
Foto: Pixabay
Druhy čípků
Po vložení se čípky vlivem tělesné teploty roztaví, čímž se léčivá látka uvolňuje. Může se vstřebat do krevního oběhu nebo působí lokálně (léky proti bolesti, anestetika, protizánětlivé léky, antibakteriální léky, ochrana sliznice atd.). Lokální čípky se nejčastěji používají na hemoroidy, anální trhliny, zácpu, ulcerózní kolitidu a proktitidu, stavy pojivové tkáně (například Crohnova choroba) a další.
Kde se čípky používají?
Některé národy, například pacienti žijící v anglosaských zemích tuto formu léčby nepřijímají. V České republice i sousedních státech je to ale populární praxe. Rozšířená je taktéž ve státech Jižní Ameriky a také většiny Evropy. Lékaři ji používají zejména u léčiv, která mohou způsobit podráždění žaludku nebo odstraňují žaludeční šťávy. Díky tomu, že lék neleží v žaludku, není třeba se těchto problémů obávat.
Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/czopki-jako-postac-leku-co-powinnismy-o-nich-wiedziec/
Foto: Pixabay