Cirhóza jater
Jaterní cirhóza je onemocnění, při kterém dochází k nekróze jater. Ta má za následek zvýšenou tvorbu vaziva a uzlovitou přestavbu jaterních buněk. Jde o chronické onemocnění. Původní stavba jater se úplně poruší, stejně tak i cévní řečiště. Cirhóza jater se objevuje u lidí v produktivním věku. Jaterní cirhózu může způsobit virová hepatitida, kdy cirhóza vznikne buď bezprostředně po tomto onemocnění, nebo jako následek po chronické části. Alkoholismus se řadí mezi hlavní příčiny cirhózy. Další příčinou může být metabolická porucha, porucha výživy, poškození léky, biliární či kardiální cirhóza. Prvním stádiem před cirhózou je ztukovatění jater, v dalším stádiu se tvoří uzly a játra se mění. V posledním stádiu dochází ke ztvrdnutí jater.
Cirhóza jater – příznaky
Zpočátku může být jaterní cirhóza bez příznaků. Klasické příznaky se mohou objevit daleko později. Takovými příznaky cirhózy jater bývá únava, člověk ztrácí chuť k jídlu, trpí nadýmáním a zácpou, často člověk hubne. U žen se může objevit přerušení menstruace. Často jsou tyto příznaky připisovány jinému onemocnění, než je cirhóza. Jasnými příznaky cirhózy v pokročilejším stádiu jsou trávicí potíže, tlak v pravém podžebří, pacientům se na hrudníku a břiše objevuje vyrážka a zežloutne jim kůže. V posledním stádiu pacient krvácí z jícnu, má sníženou mozkovou kapacitu, poruchu prostorového vnímání, objevuje se třes končetin a zvětšení sleziny. Objevuje se vysoký krevní tlak v žilním systému jater a vodnatelnost břišní. Cirhóza jater se pozná z jaterních testů, tedy z rozboru krve, ultrazvukového vyšetření a jaterní biopsie.
Prevence cirhózy jater
Jedním z rizikových faktorů je opakovaná virová hepatitida. Je velice důležité, aby se akutní stav virové hepatitidy léčil. Proti hepatitidám se můžete naočkovat, takže tuto prevenci nepodceňujte. Očkuje se hepatitida A, B a očkovat lze i kombinovaně. Prevence spočívá také v dodržování hygieny, chráněném pohlavním styku a vyhýbání se krvi nakažené osoby. Dalším rizikovým faktorem je alkoholismus, kterého je dobré se vyvarovat. Pít byste měli s mírou. Škodí také zbytečné užívání léků, které působí na játra toxicky. Pokud máte dědičnou chorobu, která způsobuje cirhózu, dodržujte dietu předepsanou lékařem. V první a druhé fázi si snižte pracovní úvazek a zažádejte o částečný invalidní důchod. V posledním stádiu přestaňte chodit do práce úplně a zažádejte o plný invalidní důchod.
Léčba cirhózy jater
Při léčbě je nutné přestat úplně pít alkohol. Musíte dodržovat jaterní dietu, při které vyloučíte ze svého jídelníčku tučná a kořeněná jídla. Když už nemoc probíhá, léčba je zaměřena na snižování potíží hepatoprotektivy, což jsou látky, které napomáhají regeneraci jaterní tkáně. Někteří pacienti mohou podstoupit transplantaci jater, které předchází složité testování a psychologický rozbor pacienta. Po transplantaci pak musí být dodržován přísný režim s dietou, bez alkoholu, kouření a s mnoha léky. Délka života u cirhózy jater se výrazně snižuje. Příčinou smrti mohou být nezvladatelné komplikace pokročilé cirhózy, jako jsou například krvácení z jícnových varixů či postižení mozku.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.