Čištění uší? Ucho si poradí samo!

Ucho

Mnoho lidí používá přístroje na čištění uší, různé vatové tyčinky nebo sprej na čištění. Pravdu však je, že není třeba přehánět tuto aktivitu. Uši se čistí samy a ušní maz není známkou nehygieny. Pokud již čistíte uši, nic nepřehánějte a buďte jemní.

Radši vůbec nebo šetrně

Vatová tyčinka představuje pro vaše ucho spíše hrozbu, jelikož může napáchat velkou škodu. Maz bude zatlačen příliš hluboko a z ucha se bude dostávat velmi těžko. Ucho se může ucpat a můžete mít zalehlý tento orgán, jelikož se vytvoří zábrana u bubínku. To může vést k zhoršení slyšení, vysušení vnitřku ucha nebo dokonce k podráždění zvukovodu. Plno lékařů vám řekne, že nejlepší je nečistit uši vůbec. Pokud budete ale i tak chtít dodržovat očistu uší, dělejte to šetrně a jen z vnějšku. Tak nenapácháte škody a zároveň vás nebude otravovat viditelný maz.

Olej na očistu uší

Mnoho odborníků říká, že dobrou a vhodnou cestou, jak čistit uši je pomocí nějakého olejíčku. Může jít například o minerální olej, glycerin nebo dětský olejíček. Velmi malé množství kápnete do vašeho ucha a maz, který může být zablokovaný hluboko v uchu, se uvolní. Přitom nepodráždíte zvukovod a bubínek, který je tak citlivý. Podobně fungují i různé kapky nebo spreje do uší. Ty většinou maz rozpouštějí. Není však vhodné používat je každý den. Používejte je v případě ucpaných nebo zalehlých uší.

A co ušní svíce?

Lékaři řeší silné ucpání výplachy nebo manuálním odstraňováním nečistot a mazu z ucha. Mnoho lidí to však řeší ušními svícemi. Ty vám však nedoporučujeme. Jde o velice nebezpečný nástroj. V USA bylo dokonce vydáno varování před poraněním při aplikaci těchto pomůcek. Při jen malé nešikovnosti si můžete popálit kůži okolo ucha nebo dokonce zapálit vlasy. Často se také stává realitou poškození středního ucha.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.