Co je to Hamiltonův hmat a proč se provádí u rodiček?
Máte zpoždění termínu, a dítěti se i tak nechce jít světu vstříc? Hamiltonův hmat by mohl nabídnout pomoc. Jde o strategii indukce porodu, kterou odborník provádí během vaginálního vyšetření. Pomocí prstů vypustí část plodového vaku, který naléhá na pánevní vchod, a dojde k odloučení látek, jež mohou nabídnout pomoc při aktivaci děložních stahů.
Hamiltonův hmat je proveden se souhlasem rodičky
Hamiltonův hmat je metodou zaměřenou na aktivaci porodu. Jde o účinnou strategii, která se provádí v konečné fázi těhotenství a využívá se k zahájení děložních stahů. Lékař vloží prsty jedné ruky co nejhlouběji do pochvy a krouživými pohyby uvnitř děložního hrdla odloupne vak blan od děložní sliznice. Druhou rukou zatlačí na břišní stěnu. Jakmile se část plodového vaku uvolní, vyplavují se prostaglandiny, což jsou hormony, které spouštějí celý porod.
Po zákroku pociťuje rodička bolesti břicha. V případě, že se nepříjemnosti zvýší, jde o porodní bolesti po Hamiltonově hmatu, které zpravidla propuknou do 48 hodin od provedení. Bohužel pár žen zažilo pálení žáhy, štípání nebo bolest, která se obrovsky vystupňovala. Je důležité vědět, že Hamiltonův hmat může být proveden pouze za souhlasu rodičky. Lékař by vás vždy měl upozornit na možné komplikace!
Kdy je nevyhnutelné jej použít?
Lékaři většinou přistupují k vyvolávání porodu, když žena přenáší déle než týden. Ať je to jakkoli, v poslední době se Hamiltonův hmat k vyvolání porodu provádí na začátku 42. týdne těhotenství. Placenta má omezenou životnost a může ohrozit embryo, pokud přestane fungovat. Přenášené děti jsou ohroženy vysokou porodní hmotnost a souvisejícími komplikacemi. Další důvody jsou:
- matku opustila plodová voda, ale ke kontrakcím nedošlo, takže dítě je ohroženo na zdraví
- komplikace (cukrovka, vysoká krevní hmotnost, nemoci…) se vyskytly během těhotenství
- dítě má vyšší hmotnost
Jaké představuje rizika?
Rodičky se v souvislosti s touto metodou obvykle nejvíce zajímají o rizika a o to, zda může být pro dítě nebezpečný. Přestože se o tomto postupu mluví jako o nejšetrnějším způsobu vyvolání porodu, který je bezpečný jak pro matku, tak pro její dítě, je zde samozřejmě několik rizik. V několika případech je možné, že při provádění Hamiltonova hmatu dojde ke kontaminaci dělohy, a v případě, že se s plodovými obaly nezachází šetrně, mohou prasknout. Ve srovnání s farmakologickými metodami indukce je Hamiltonův hmat v každém případě ještě mnohem šetrnější.
Zdroje info: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36651681/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23719803/
Náhledové foto: pixabay