Co je to swapování a proč byste se mu mohli věnovat

Moderní život je v současné době zaměřen hodně konzumně. Lidé jsou tlačeni do spotřeby, reklamy je nabádají stále něco pořizovat, a tím udržovat kolečka ekonomiky v pohybu. Na druhé straně se ale ke slovu tlačí ekologie, která si bere za cíl zmírnit negativní lidské působení na přírodu. Už jste někdy slyšeli o swapování?

Udržitelný svět

Klíčovým slovem v ekologii je udržitelnost. Pod tímto pojmem si lze představit schopnost uspokojit základní lidské potřeby se zachováním životní úrovně takovým způsobem, který nebude mít negativní vliv na život budoucí generace. A tak se vedení vyspělých států čas od času sejde podebatovat o omezení skleníkových plynů a o globálním oteplování, upřednostňování elektromobilů a zákazu spalovacích motorů. Víte, že nejvíce znečištěným městem světa je indická metropole Díllí?

Co můžete pro ekologii udělat

Mladá generace na slovo ekologie slyší. Dokladem toho je i tzv. swapování, které je oblíbenou činností řady mladých lidí. A nejen jich. Ekologické srdce lze mít v jakémkoliv věku. Podstatou swapování je výměna nepotřebných předmětů za jiné s ostatními lidmi. Těmito předměty může být oblečení, hračky, knihy, nechtěné dárky, přebytky ze zahrádky aj. Swapování čile probíhá zejména mezi maminkami na rodičovské dovolené. Děti ze svého oblečení velmi rychle vyrostou, oděvy je tedy možné nabídnou k výměně. Ostatně oblečení, a nejen dětské, ale i pro dospělé, je nejčastějším předmětem swapování.

Foto: Pixabay

Kde všude lze swapovat

Na sociálních sítích existují swapovací skupiny, do kterých je možné se přihlásit a pustit se do swapování. Podmínkou bývá obvykle to, že za své předměty nebudete chtít žádnou finanční hotovost. Výměna nepotřebných předmětů v zachovalé kvalitě je cestou, jak omezit nadbytečnou spotřebu. Věci neskončí v popelnici, ale mohou dále dobře posloužit. A to je hlavní myšlenka swapování. Konají se také swapovací akce (nejčastěji v Praze), kde lze jednotlivé věci měnit. Fungují obvykle tak, že co na akce odnesete, to tam necháte. Naopak si z nich můžete vzít to, co vás zaujalo. Tento způsob výměny předmětů pochopitelně klade na vás určité požadavky – nesmí vám totiž vadit, že už věci někdo někdy používal.

Zdroj info: wikipedie.cz, zijememinimalismem.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.