Co jíst, když trpíte hemoroidy? Strava může pomoci
Hemoroidy jsou velmi nepříjemnou chorobou, kterou se většina lidí snaží nejprve vyřešit sama. Důvodem je to, že se za tento problém stydíme a neradi o něm hovoříme s ostatními lidmi, i když se jedná o lékaře. Navzdory tomu, že pro některé lidi je toto téma tabu, hemoroidy patří mezi nejlépe popsané choroby v historii medicíny. Lidi na ně totiž trpěli již od starověku. Pravda, léčba se za tu dobu změnila, nicméně i dnes je hemoroidní onemocnění nejčastěji diagnostikovaným proktologickým onemocněním mezi dospělými.
Výskyt hemoroidů
Hemoroidy se velice často vyskytují u lidí ve věku 45 až 65, dále pak také těhotné ženy mají pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění vyšší. Odhaduje se, že na hemoroidy trpí 13 až 52 % dospělých na celém světě. Takže se týká o problém milionů lidí. Jedná se o shluky cévních tkání, hladkých svalů a pojivové tkáně, které leží podél análního kanálu ve třech sloupcích – levá strana, pravá přední a pravá zadní. Nejčastěji se projevují krvácením, bolestí a svěděním v oblasti konečníku.
Foto: Pixabay
Rizikové faktory
Hemoroidy se ve zvýšené míře vyskytují u lidí vyššího věku a těmi, kteří trpí chronickými zácpami. Taktéž se velmi často vyskytují v těhotenství, a v období šestinedělí. Důvodů je hned několik: ženy v těhotenství často trpí zácpou, je to běžný jev. A to se pak může projevit nadměrným tlakem na stolici, který dále přispívá ke vzniku hemoroidů. Neprospívá ale ani zadržování výkalů, takže kdykoli cítíte potřebu, jděte. Také lidé trpící častými průjmy a užívající projímadla (dlouhodobě), jsou ohroženější. Vzniku hemoroidů mohou zabránit také zdravé stravovací návyky, zejména příjem dostatečného množství vody a vlákniny). Sedavý životní styl i nadměrné cvičení, které způsobuje tlak v břišní dutině (zvedání těžkých předmětů ze země) patří také k rizikovým faktorům.
Příznaky hemoroidů
Mezi nejčastější příznaky patří krvácení (obvykle během nebo těsně po pohybu střev), bolest a nepohodlí v anální oblasti, svědění v oblasti konečníku, prolaps hemoroidů. Avšak více než 40 % pacientů nemá žádné příznaky.
Fáze onemocnění
Hemoroidní onemocnění se vyskytuje ve čtyřech fázích:
- fáze: hemoroidy nejsou viditelné mimo koneční a nevypadávají během defekace (vyprazdňování). Na toaletním papíře po stolici jsou známky krvácení.
- fáze: hemoroidy přesahují konečník během pohybu střev, ale spontánně ustupují. Krvácení je mnohem častější.
- fáze: hemoroidy přesahují konečník a spontánně neustupují – je nutné je vrátit do análního kanálu ručně. Ke krvácení dochází pravidelně.
- fáze: hemoroidy přesahují konečník a nelze je vrátit ani ručně. Krvácení v této oblasti je velmi silné.
Co jíst při hemoroidech?
Lidé, kterým byla diagnostikována tato nemoc, by se měli zaměřit zejména na vyšší obsah vlákniny ve své stravě. Ta je obsažena v celozrnných výrobcích, ovoci, zelenině nebo třeba luštěninách. Vyhýbat by se měli syceným a slazeným nápojům a naopak pít čistou vodu – v dostatečném množství. Důležité je také snížit spotřebu alkoholu.
Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/dieta-w-leczeniu-choroby-hemoroidalnej/
Foto: Pixabay