Co jíst při kojení
Kojící ženy jsou do značné míry limitovány především v tom, co vlastně mohou a nemohou konzumovat. Strava při kojení by měla být do jisté míry pestrá, nicméně nesmí obsahovat určité potraviny, které by mohly miminku nějakým způsobem škodit. Pokud nevíte co jíst při kojení, je třeba se informovat. V následujících řádcích se na stravu maminek, které kojí, soustředíme poněkud blíže a poukážeme na potraviny, které jsou vhodné a které naopak nikoli. Obecně se hovoří o tom, že v prvních 1 000 dnech rozhodujeme o tom, jestli budou děti zdravé, či nikoli.
Co podporuje kojení?
Pokud má žena problémy s kojením, může to dítě do značné míry negativně ovlivňovat v jeho chování a vývoji. Kojení podporuje tři základní oblasti vývoje dítěte. My je v následujících odrážkách uvedeme přehledně jednu po druhé.
– celkový růst a vývoj mozku
– správný metabolický růst
– snížení rizik kardiovaskulárních chorob, obezity a diabetu
– rozvoj zažívacího traktu a celkové imunity dítěte
Vyšší energetický příjem
Při kojení rozhodně zvyšte příjem energie. Kojící žena by měla mít přibližně o nějakou jednu pětinu vyšší příjem energie, než je tomu v obvyklém stavu. Jedná se tedy o nějakých 300 až 500 kalorií, jež by měla přijmout navíc. Velmi důležité jsou především polynenasycené mastné kyseliny, a to především omega 3. Těhotné ženy stejně jako kojící si musí dávat pozor na rostlinné tuky, a to hlavně na řepkový. Velmi důležitý je příjem kyseliny listové, zinku, železa, vitamínu D či jódu a dalších látek.
Vzorový jídelníček pro kojící matku na den
– 2- 4 porce ovoce denně
– 3- 5 porcí zeleniny denně
– 3- 4 porce mléka a mléčných výrobků denně
– 1- 3 porce ryb, drůbeže, masa či vejce
Rozhodně také nezapomínejte na pitný režim. Optimální je obyčejná pitná voda. Pokud si koupíte kvalitní kojící čaj, určitě také neuděláte krok vedle, ba naopak.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.