Co má největší vliv na zdravé sezení

Současná doba je z pohledu sedavého zaměstnání velmi inkriminovaná a mnozí lidé mají skutečně práci, která vyžaduje neustálé sezení. Když už tomu tak je, nemělo by mít negativní účinky na lidské zdraví. Optimální je tedy pokusit se najít co možná nejvhodnější metody, které vám pomohou ochránit vaše záda a další tělní partie, jež mohou být v důsledku nezdravého způsobu sezení ohroženy. Jak tedy na zdravé sezení?

Kvalitní židle jako základ

Základem pro skutečně zdravé sezení je vysoce kvalitní židle. Rozhodně musí být anatomicky tvarovaná a také je zapotřebí, aby měla opěradlo a loketní opěrky. V opačném případě se o zdravé sezení stoprocentně nejedná. Určitě se podívejte také na to, zdali má konkrétní židle atesty na zdravé sezení. V opačném případě je vhodnější najít si nějakou alternativu. Možností nákupu je opravdu hodně a záleží třeba také na designu.

Uspořádejte si pracovní místo

Zdravé sezení v zaměstnání je třeba také řešit z hlediska celkového uspořádání prostoru. Pokud například sedíte u počítače, není od věci uzpůsobit si dle potřeby i celkovou výšku pracovní desky. Počítač by měl být přímo před vámi. Vychýlení směrem do strany je nezdravé a nevhodné. Oči zkrátka musí být ve stejné výšce, jako je tomu u horní strany monitoru. Krční páteř tak nebude dostávat zabrat a i šíje se uvolní. Měli byste být také v blízkosti stolu. V opačném případě bude nutné se naklánět, což není optimální.

Rehabilitačním míč či vak vám pomohou

Výbornou volbou pro uvolnění je vak na sezení. Jen krátký pobyt v něm vám pomůže levit bolesti a pomoct při větší únavě způsobené dlouhodobým sezením na židli třeba právě u počítače. Na rehabilitačním míči se doporučuje cvičit přibližně dvě hodiny denně. Nelze si totiž opřít záda a sezení je značně namáhavé. Ostatně sami zjistíte, že za chvíli toho budete mít dost. Jako chvilková úleva ale není nic lepšího.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.